М-МВ-14-ПХХ - Примењена хидраулика и хидрологија

НазивПримењена хидраулика и хидрологија
АкронимМ-МВ-14-ПХХ
Студијски програмМенаџмент вода у пољопривреди
МодулМенаџмент вода у пољопривреди
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: Знања из основних хидрауличких и хидролошких принципа и постулата у планирању, пројектовању, управљању и одржавању хидро-мелиоративних система; Вештина примене хидрауличких и хидролошких принципа и прорачуна у оквиру процеса планирања, пројектовања, управљања и одржавања хидро-мелиоративних система.
    Исходи учења (стечена знања)Студенти ће бити способни да анализирају основне хидрауличке и хидролошке принципе и постулате и да процене могућност њихове примене у планирању, пројектовању, управљању и одржавању хидро-мелиоративних система, да организују мерења карактеристика кретања површинских и подземних вода, да анализирају биланс вода у речним сливовима и површинама покривеним хидро-мелиоративним системима.
    Садржај теоријске наставеМетоде мерења протицаја у цевоводима под притиском и отвореним каналима. Уређаји за регулисање нивоа и протицаја у хидромелиоративним системима. Регулација протицаја и притисака у системима за наводњавање под притиском. Планирање неопходних мерења у циљу ефикасног управљања хидро-мелиоративним системима. Обрада и тумачење резултата мерења. Неједнолико течење, прорачун линије нивоа.
    Садржај практичне наставеРачунске вежбе које прате теоријску наставу. Израда семинарског рада.
    1. Prohaska S.: Hidrologija II deo; izd. Inst. za vodoprivredu “Jarolav Černi”, 2006.
    2. Zelenhasić E., Ruski M.: Inženjerska hidrologija,. Naučna knjiga,. Beograd,
    3. Jovanović S., Bonači O., Anđelić M.: Hidrometrija, Građevinski fakultet Beograd, 1980.
    4. Clow M., Mays M.: Applied Hydrology, Mc Graw Hill, 1988.
    5. Bos, M.G.: Discharge measurement structures, International institute for Land Reclamation and Improvement Wageningen the Netherland, 1976.
    Методе извођења наставеТеоријска настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се држати у свим областима. Cваку област прати рачунска вежба.
    Активности у току предавањаПисмени испит50
    Практична настава50Усмени испит