М-МЛ-14-ПФЗ - Примењена физика земљишта

Студијски програмПољопривреда
МодулМелиорације земљишта
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаНема услова.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаОвај курс даје студентима теоретска знања и вештине моделирања која су потребна за анализу и прогнозирање преноса масе и енергије у континууму земљиште – биљка – атмосфера.
    Исходи учења (стечена знања)Студенти ће научити примјењивати аналитичке и нумеричке моделе за различите појаве преноса масе и енергије кроз земљиште, укључујући воду, топлоту, растворе и гасове. Наглашене су примене у области мелиорација, хидрологије, агрономије и науке о животној средини.
    Садржај теоријске наставеОбухвата теме задржавање воде и водни потенцијал у земљишту, кретање воде у водом засићеном и незасићеном земљишту, кретање топлоте и температуру земљишта, и међусобни однос земљиште - биљка - атмосфера.
    Садржај практичне наставеОбухвата мерење одређених физичких особина земљишта и интерпретацију добијених резултата.
    1. Гајић, Б. (2006). Физика земљишта, уџбеник. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет.
    2. Гајић, Б. (2005). Физика земљишта, практикум. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет.
    3. Hanks, R. J., Ashcroft, G. L. (1980). Applied soil physics. Soil water and temperature applications. Springer–Verlag.
    4. Hillel, D. (2004). Introduction to environmental soil physics. Elsevier Acad. Press. Amsterdam.
    5. Lal, R., Shukla, M.K. (2004). Principles of soil physics. Marcel Dekker.
    Методе извођења наставеТеоријска настава: Предавања у комбинацији са интерактивним методама наставе и учења. Практична настава: Теренске, аудиторне и експерименталне лабораторијске вежбе. На аудиторним вежбама се решавају практични задаци из појединих тематских области предмета. Израда семинарског рада.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Колоквијуми40