М-МЛ-14-ГИС - Примена геоинформационог система у мелиорацијама

НазивПримена геоинформационог система у мелиорацијама
АкронимМ-МЛ-14-ГИС
Студијски програмПољопривреда
МодулМелиорације земљишта
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да оспособи студента: за планирање и реализацију ГИС-пројекта из области мелиорација: за идентификацију проблема-задатка; идентификацију жељених резултата пројекта; идентификацију података неопходних за реализацију пројекта; анализу података и формирање комплексних просторних модела коришћењем ГИС-функција; презентацију добијених резултата пројекта.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да поседује знање о моделима и типовима података који се користе у ГИС-у; за самостално планирање и реализацију ГИС-пројекта из области мелиорације, преко: идентификације задатка пројекта, уочавања и обезбеђења неопходних просторних података, оспособљен да упоређењем и анализом расположивих података презентира добијена решења (коришћењем ГИС-програма).
    Садржај теоријске наставе1.Увод у географске системе, 2.Расположиви модели и типови података у ГИС-у, 3 Израда ГИС пројекта, 4. Примена географског система у мелиорацијама.
    Садржај практичне наставеИзводи се на рачунару. Вежбања прате теоријску наставу: Формирање базе података: преузимање података, дигитализација и провера података, припрема података-обрада података, планирање и израда пројекта из мелиорације.
    1. Longley A.P.,Goodchild F.M., Maguire J.D., Rhind W.D.: Geographic Information Systems and Science, John Wiley and Sons, Ltd. Chichester, England, 2001.
    2. Burrough P., McDonmelR.: Principi Geografskih Informacionih Sistema,-prevod sa engleskog, Univerzitet u Beogradu Građevinski fakultet, ISBN 86-7518-070-5, 2006.
    Методе извођења наставеПредавања, показни примери, видео презентације, интерактивни рад на рачунару, дискусије, семинарски рад
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава20Усмени испит50