М-РА-14-ПОБ - Посебно оплемењивање биљака

Студијски програмПољопривреда
МодулРатарство и повртарство
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаУписане мастер студије.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања/разумевања о томе како се на основу општих принципа оплемењивања примењују посебне технике у конкретној групи и врсти ратарских, повртарских, ливадских, травњачких, лековитих, ароматичних, зачинских и декоративних биљака, на мастер нивоу.
    Исходи учења (стечена знања)На крају курса студент ће моћи да примењује методе оплемењивања биљне врсте на којој ради мастер рад, буде способан да разуме научне радове и презентује стечених знања у овој области.
    Садржај теоријске наставеСпецифичне методе оплемењивања биљака на различита агрономска и хортикултурна својства
    Садржај практичне наставеСтудијски истраживачки рад ће бити организован индивидуално у зависности од теме мастер рада. Анализираће се научни радови са интернета, засновани на резултатима оплемењивања појединих биљних врста.
    1. С. Боројевић (1992): Принципи и методе оплемењивања биља. Научна књига, Београд.
    2. Г. Шурлан-Момировић, В. Ракоњац, С. Продановић, Т. Живановић (2005): Генетика и оплемењивање биљака – практикум. Пољопривредни факултет, Београд.
    3. Одабрани научни радови из метода оплемењивања на конкретној групи/врсти биљака
    Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивном наставом, семинари, консултације и менторски рад.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Колоквијуми