Навигација

О-ХК-14-ТРОШ - Трошкови и калкулације

Спецификација предмета
НазивТрошкови и калкулације
АкронимО-ХК-14-ТРОШ
Студијски програмБиљна производња
МодулХортикултура
Тип студијаосновне академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ5.0Статус предметаизборни
      Условљност другим предметимаПохађање предавања и вежби и добијени потписи од стране професора и асистента.Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаСтицање знања/разумевања средстава за производњу, основних и обртних средстава, врста и извора трошкова у пољопривредној производњи, метода утврђивања појединих врста трошкова, начина израчунавања вредности производње, трошкова и економских резултата пословања, методологије израде појединих врста калкулација и начина њихове примене у пракси, основа планирања и анализе инвестиција.
      Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже познавање и разумевање вештина правилног израчунавања различитих врста трошкова пољопривредне производње, израде калкулација трошкова, цене коштања и вредности производње по различитим методама за израду калкулација, утврђивања показатеља економског успеха пословања, те основа израде инвестиционих студија и бизнис планова у пољопривредној производњи.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставе1) Чиниоци производње 2) Трошкови 3) Калкулације 4) Основни показатељи пословања пољопривредног предузећа. У оквиру наведених целина обрадиће се следеће методске јединице: основни чиниоци процеса производње, дефиниција, значај и методе израчунавања појединих враста трошкова, различите методе израде калкулације, утврђивање апсолутних и релативних показатеља економског успеха пословања.
      Садржај практичне наставеАктивност на вежбама ће садржати израду задатака из оквира појединих наставних јединица, израду калкулација и анализу добијених резултата.
      Литература
      1. Андрић, Ј. (1998): Трошкови и калкулације у пољопривредној производњи, Савремена администација, Београд.
      2. Јовановић, Б. (2001): Калкулације у пољопривреди, Практикум, Пољопривредни факултет Универзитета у Београду, Београд – Земун.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      22
      Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се држати у свим областима. У току наставе је предвиђена једна провера знања тестом, а на крају практичне наставе (вежби) предвиђено је полагање писменог и усменог испита.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавања10Писмени испит20
      Практична наставаУсмени испит50
      Пројекти
      Колоквијуми20
      Семинари