O-HK-14-TROŠ - Troškovi i kalkulacije

Akronim O-HK-14-TROŠ
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Hortikultura
Tip studija osnovne akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Pohađanje predavanja i vežbi i dobijeni potpisi od strane profesora i asistenta. Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja/razumevanja sredstava za proizvodnju, osnovnih i obrtnih sredstava, vrsta i izvora troškova u poljoprivrednoj proizvodnji, metoda utvrđivanja pojedinih vrsta troškova, načina izračunavanja vrednosti proizvodnje, troškova i ekonomskih rezultata poslovanja, metodologije izrade pojedinih vrsta kalkulacija i načina njihove primene u praksi, osnova planiranja i analize investicija.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže poznavanje i razumevanje veština pravilnog izračunavanja različitih vrsta troškova poljoprivredne proizvodnje, izrade kalkulacija troškova, cene koštanja i vrednosti proizvodnje po različitim metodama za izradu kalkulacija, utvrđivanja pokazatelja ekonomskog uspeha poslovanja, te osnova izrade investicionih studija i biznis planova u poljoprivrednoj proizvodnji.
      Sadržaj teorijske nastave 1) Činioci proizvodnje 2) Troškovi 3) Kalkulacije 4) Osnovni pokazatelji poslovanja poljoprivrednog preduzeća. U okviru navedenih celina obradiće se sledeće metodske jedinice: osnovni činioci procesa proizvodnje, definicija, značaj i metode izračunavanja pojedinih vrasta troškova, različite metode izrade kalkulacije, utvrđivanje apsolutnih i relativnih pokazatelja ekonomskog uspeha poslovanja.
      Sadržaj praktične nastave Aktivnost na vežbama će sadržati izradu zadataka iz okvira pojedinih nastavnih jedinica, izradu kalkulacija i analizu dobijenih rezultata.
      1. Andrić, J. (1998): Troškovi i kalkulacije u poljoprivrednoj proizvodnji, Savremena administacija, Beograd.
      2. Jovanović, B. (2001): Kalkulacije u poljoprivredi, Praktikum, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd – Zemun.
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. U toku nastave je predviđena jedna provera znanja testom, a na kraju praktične nastave (vežbi) predviđeno je polaganje pismenog i usmenog ispita.
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 20
      Praktična nastava Usmeni ispit 50