О-РА-14-ПРА2 - Посебно ратарство 2

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет ће омогућити студенту стицање: знања о значају, примени и технологији гајења биљака за индустријску прераду и најважнијих крмних биљака, њиховом пореклу, производњи у Србији и свету, биолошким, морфолошким особинама; вештина и способности за примену одговарајућих агротехничких мера у технологији производње.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса студент треба да буде оспособљен да: дефинише одговарајуће агротехничке мере специфичне за индустријске и крмние усеве; опише и анализира технологију производње уз сагледавање специфичности плодореда, обраде земљишта, ђубрења, значаја одабира сорте (хибрида) у зависности од намене за коју се гаји, као и сетве/садње, мера неге и заштите усева и жетве усева.
    Садржај теоријске наставеБиљке за производњу уља; биљке за производњу скроба, шећера и алкохола; биљке за производњу влакна; остале биљке за техничку прераду, биљке за производњу сточне хране; значај, примена и агротехнички значај биљака за индустријску прераду и за сточну храну, њихово порекло и производња у свету, таксономска класификација, биолошке особине, услови успевања, технологија гајења.
    Садржај практичне наставеСпољашња и унутрашња морфологија биљака; детаљна таксономкса класификација, фенолошке фазе раста.
    1. Гламочлија, Ђ. (2010). Посебно ратарство. Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду, Београд
    2. Кишгеци, Ј. (2002). Хмељ. Партенон, Београд.
    3. Броћић, З., Стефановић, Р. (2012). Кромпир. Производња, економика и тржиште. Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду, Београд.
    4. Савић, Ј. (2019). Посебно ратарство 2. Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду, Београд.
    5. Савић, Ј., Гламочлија, Ђ. (2014). Ратарство. Практикум. Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду, Београд.
    Методе извођења наставеТеоријска предавања, интерактивна настава. Практична настава се изводи у облику вежби током којих студенти проучавају биљни материјал. Обавезан је један тимски семинарски рад из области која ће бити дефинисана уз сарадњу студената. Провера знања тестом једном у току семестра.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава5Усмени испит70