O-RA-14-PRA2 - Posebno ratarstvo 2

Akronim O-RA-14-PRA2
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet će omogućiti studentu sticanje: znanja o značaju, primeni i tehnologiji gajenja biljaka za industrijsku preradu i najvažnijih krmnih biljaka, njihovom poreklu, proizvodnji u Srbiji i svetu, biološkim, morfološkim osobinama; veština i sposobnosti za primenu odgovarajućih agrotehničkih mera u tehnologiji proizvodnje.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa student treba da bude osposobljen da: definiše odgovarajuće agrotehničke mere specifične za industrijske i krmnie useve; opiše i analizira tehnologiju proizvodnje uz sagledavanje specifičnosti plodoreda, obrade zemljišta, đubrenja, značaja odabira sorte (hibrida) u zavisnosti od namene za koju se gaji, kao i setve/sadnje, mera nege i zaštite useva i žetve useva.
    Sadržaj teorijske nastave Biljke za proizvodnju ulja; biljke za proizvodnju skroba, šećera i alkohola; biljke za proizvodnju vlakna; ostale biljke za tehničku preradu, biljke za proizvodnju stočne hrane; značaj, primena i agrotehnički značaj biljaka za industrijsku preradu i za stočnu hranu, njihovo poreklo i proizvodnja u svetu, taksonomska klasifikacija, biološke osobine, uslovi uspevanja, tehnologija gajenja.
    Sadržaj praktične nastave Spoljašnja i unutrašnja morfologija biljaka; detaljna taksonomksa klasifikacija, fenološke faze rasta.
    1. Glamočlija, Đ. (2010). Posebno ratarstvo. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd
    2. Kišgeci, J. (2002). Hmelj. Partenon, Beograd.
    3. Broćić, Z., Stefanović, R. (2012). Krompir. Proizvodnja, ekonomika i tržište. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd.
    4. Savić, J. (2019). Posebno ratarstvo 2. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd.
    5. Savić, J., Glamočlija, Đ. (2014). Ratarstvo. Praktikum. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Teorijska predavanja, interaktivna nastava. Praktična nastava se izvodi u obliku vežbi tokom kojih studenti proučavaju biljni materijal. Obavezan je jedan timski seminarski rad iz oblasti koja će biti definisana uz saradnju studenata. Provera znanja testom jednom u toku semestra.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 70