О-АЕ-14-ЕП - Економика пољопривреде

Тип студијаосновне академске студије
      Број ЕСПБ8.0Статус предметаобавезан
      Условљност другим предметима-Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту: стицање теоријских знања о месту пољопривреде у привредном развоју, њеним специфичностима, као и субјектима у пољопривреди и да научи да анализира њихове социо-економске и производне карактеристике; упознавање са пољопривредним ресурсима; стицање знања о међународној и националној трговинској и аграрној политици, њеним мерама ..и индикаторима аграрне подршке.
      Исходи учења (стечена знања)Од студента се очекује: знање да сагледа и вештина да интерпретира релевантне макроекономске индикаторе улоге пољопривреде у привредном развоју; познавање основних обележја субјеката у пољопривреди, пољопривредних ресурса и производње; разумевање националне и међународне трговинске и аграрне политике; оспособљеност да сагледа значај и ефекте мера аграрне политике и инструмената аграрне подршке.
      Садржај теоријске наставеПољопривреда и привредни развој; Специфичности пољопривреде; Аграрна политика; Међународна трговинска политика пољопривредних производа; Заједничка аграрна политика земаља ЕУ; Међународне економске организације; Пољопривреда у националној економији: субјектин (организациони облици) у пољопривреди; аграрна политика; ресурси у пољопривреди; структура и тенденције у пољопривредној производњи.
      Садржај практичне наставеОбрачун и интерпретација релевантних индикатора. Коришћење статистичких база. Израда семинарских радова се предвиђа у следећим наставним поглављима: Место пољопривреде у привредној структури и привредном развоју; Прехрамбена сигурност и квалитет исхране становништва; Робни токови пољопривредних производа; Капацитети и пољопривредна производња.
      1. Божић Драгица, Богданов Наталија, Шеварлић М. (2011): Економика пољопривреде. Пољопривредни факултет. Београд.
      2. Ранђеловић В. (2001): Економика пољопривреде и задругарство. Пољопривредни факултет. Београд.
      3. Михајловић Л., Арсеновић Ђ. (2002): Економика пољопривреде са задругарством. Универзитетски. уџбеник, Нови Сад.
      4. Закић Зорка, Стојановић Жаклина (2008): Економика аграра. Економски факултет. Београд.
      5. Богданов Наталија (2004): Пољопривреда у међународним интеграцијама и положај Србије. ДАЕЈ. Београд
      Методе извођења наставеТеоријска и практична (вежбе) настава у комбинацији са интерактивном наставом. Израда семинарских радова. Провера знања тестом.
      Активности у току предавања5Писмени испит
      Практична наставаУсмени испит50