O-AE-14-EP - Ekonomika poljoprivrede

Akronim O-AE-14-EP
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 8.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu: sticanje teorijskih znanja o mestu poljoprivrede u privrednom razvoju, njenim specifičnostima, kao i subjektima u poljoprivredi i da nauči da analizira njihove socio-ekonomske i proizvodne karakteristike; upoznavanje sa poljoprivrednim resursima; sticanje znanja o međunarodnoj i nacionalnoj trgovinskoj i agrarnoj politici, njenim merama ..i indikatorima agrarne podrške.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje: znanje da sagleda i veština da interpretira relevantne makroekonomske indikatore uloge poljoprivrede u privrednom razvoju; poznavanje osnovnih obeležja subjekata u poljoprivredi, poljoprivrednih resursa i proizvodnje; razumevanje nacionalne i međunarodne trgovinske i agrarne politike; osposobljenost da sagleda značaj i efekte mera agrarne politike i instrumenata agrarne podrške.
      Sadržaj teorijske nastave Poljoprivreda i privredni razvoj; Specifičnosti poljoprivrede; Agrarna politika; Međunarodna trgovinska politika poljoprivrednih proizvoda; Zajednička agrarna politika zemalja EU; Međunarodne ekonomske organizacije; Poljoprivreda u nacionalnoj ekonomiji: subjektin (organizacioni oblici) u poljoprivredi; agrarna politika; resursi u poljoprivredi; struktura i tendencije u poljoprivrednoj proizvodnji.
      Sadržaj praktične nastave Obračun i interpretacija relevantnih indikatora. Korišćenje statističkih baza. Izrada seminarskih radova se predviđa u sledećim nastavnim poglavljima: Mesto poljoprivrede u privrednoj strukturi i privrednom razvoju; Prehrambena sigurnost i kvalitet ishrane stanovništva; Robni tokovi poljoprivrednih proizvoda; Kapaciteti i poljoprivredna proizvodnja.
      1. Božić Dragica, Bogdanov Natalija, Ševarlić M. (2011): Ekonomika poljoprivrede. Poljoprivredni fakultet. Beograd.
      2. Ranđelović V. (2001): Ekonomika poljoprivrede i zadrugarstvo. Poljoprivredni fakultet. Beograd.
      3. Mihajlović L., Arsenović Đ. (2002): Ekonomika poljoprivrede sa zadrugarstvom. Univerzitetski. udžbenik, Novi Sad.
      4. Zakić Zorka, Stojanović Žaklina (2008): Ekonomika agrara. Ekonomski fakultet. Beograd.
      5. Bogdanov Natalija (2004): Poljoprivreda u međunarodnim integracijama i položaj Srbije. DAEJ. Beograd
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična (vežbe) nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom. Izrada seminarskih radova. Provera znanja testom.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50