Д-ФМ-14-МКФВ - Молекуларна карактеризација фитопатогених вируса

МодулФитомедицина
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметиманемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПознавање генетичких карактеристика фитопатогених вируса, примена принципа и значај молекуларне карактеризације фитопатогених вируса.
    Исходи учења (стечена знања)Од студента се очекује да покаже разумевање и коришћење литературе и база података везаних за молекуларну карактеризацију фитопатогених вируса, да буде у могућности да примени молекуларне технике.
    Садржај теоријске наставеПојам и значај генетичке карактеризација фитопатогених вируса. Генетичке особине фитопатогених вируса. Молекуларна детекција, идентификација и карактеризација фитопатогених вируса. Расветљавање еволутивних и географских међуодноса између различитих сојева у оквиру врсте, дефинисање путева ширења и интродукције вируса у свету. Методе молекуларне детекције и карактеризације фитопатогених вируса.
    Садржај практичне наставеПринципи рада у лабораторији за молекуларне анализе, руковање опремом. Обука у извођењу основних молекуларних техника. Примена протокола основних молекуларних метода за карактеризацију фитопатогених вируса. Интерпретација резултата молекуларних метода.
    1. Fox, R. T.V. (1993): Principles of Diagnostic Techniques in Plant Pathology. CAB International.
    2. Hall, B. G. (2008): Phylogenetic Trees Made Easy, a how-to Manual, Sinauer Associates, Inc. Sunderland, Massachusetts, USA.
    3. Dijkstra, J., de Jager, C. P. (1998): Practical Plant Virology. Protocols and Exercises. Springer-Verlag, Berlin.
    4. Крстић, Б., Булајић, А., Ивановић, М., Станковић, И., Вучуровић, А. (2010): Аlfalfa mosaic virus, AMV- Стандардна оперативна процедура за фитопатолошке дијагностичке лабораторије. Универзитет у Београду- Пољопривредни факултет и Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства, Београд.
    Методе извођења наставеТеоријска интерактивна настава. Израда семинарског рада из једне од предвиђених области. Групни пројект: примена молекуларних техника за карактеризацију једног фитопатогеног вируса.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава5Усмени испит40