Навигација

Д-ПТ-14-БИФГ - Биоинформатика у истраживањима фитопатогених гљива и псеудогљива

Спецификација предмета
НазивБиоинформатика у истраживањима фитопатогених гљива и псеудогљива
АкронимД-ПТ-14-БИФГ
Студијски програмПољопривредне науке
МодулПољопривредна техника
Тип студијадокторске академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ10.0Статус предметаизборни
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања о: информационим технологијама у молекуларним проучавањима; вештина из: познавања рачунарских програма за анализу биолошких података садржаних у нуклеотидним и аминокиселинским секвенцама различитих делова генома фитопатогених гљива и псеудогљива; способности у решавању биолошких проблема фитопатогених гљиве и псеудогљиве коришћењем ДНК секвенци.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да овлада рачунарском анализом биолошких података: проналажењем, преуизмањем, чувањем, организацијом, архивирањем, анализом и визуелизацијом биолошких, пре свега генетичких информација фитопатогених гљива и псеудогљива. Од студента се очекује да примени рачунар у обради биолошких података, да примени рачунарске програме за обраду секвенци и користи базе података.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеРачунарска технологија управљања биолошким информацијама у сврху истраживања фитопатогених гљива и псеудогљива. Таксономија и класификација упаривањем морфолошких, патогених и других особина са својствима геномних секвенци. Функција и повезаност гена или појединих делова генома, варијабилност; мутације и други извори варијабилности и њихов еволутивни и значај.
    Садржај практичне наставеКоришћење рачунара у обради биолошких информација. Интерпретација резултата добијених на основу анализа коришћењем програма информационе технологије.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    503
    Методе извођења наставеТеоријска интерактивна настава. Израда семинарског рада из једне од предвиђених области. Групни пројект: примена компјутерских програма за анализу амино и нуклеотидних секвенци одабраног вируса као модел систем.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања15Писмени испит
    Практична настава15Усмени испит40
    Пројекти
    Колоквијуми15
    Семинари15