C-TM-14-KMH - Viši kurs mikrobiologije hrane

Akronim C-TM-14-KMH
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnološka mikrobiologija
Tip studija specijalističke akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu proširenje bazičnih znanja o mikroorganizmima koji se nalaze u hrani, njihova interakcija sa okolinom i domaćinom, patogeni koji se mogu preneti hranom i industrijski značajni mikroorganizmi, nove brze metode u identifikaciji patogena, biohazardi, efekti prezervacionih tehnika na rast mikroorganizama, rešavanje mikrobioloških problema i proizvodnja bezbedne hrane.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude osposobljen za identifikaciju mikrobioloških problema koji mogu nastati u procesima proizvodnje prehrambenih proizvoda i ustanovljavanje procedura za njihovo rešavanje.
    Sadržaj teorijske nastave Karakteristike dominantnih grupa mikroorganizama u hrani, uticaj ekoloških faktora na rast i preživljavanje, adaptacija na stres, rezistencija, inhibitorne komponente. Biofilmovi. Mikroorganizmi i njihovi enzimi i kvarenje hrane, indikatori mikrobiološkog kvara. Patogeni i oboljenja koja se prenose hranom, intoksikacije, toksiinfekcije, oportunistički patogeni, novi patogeni, indikatori patogena.
    Sadržaj praktične nastave Vežbe, Drugi oblici nastave, Studijski istraživački rad Laboratorijske vežbe prate teorijsku nastavu
    1. Fundamental Food Microbiology
    2. Modern Food Microbiology
    2 0 2
    Metode izvođenja nastave Klasična predavanja, laboratorijske vežbe. Izrada seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 60
    Praktična nastava Usmeni ispit