O-TR-14-MAPR - Mašine i aparati u preradi ratarskih sirovina

Naziv Mašine i aparati u preradi ratarskih sirovina
Akronim O-TR-14-MAPR
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnologija ratarskih proizvoda
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj kursa je da student primeni materijalne, energetske i eksergetske bilanse u prehrambenoj industriji i da stekne osnovna znanja o integraciji procesa. Upoznavanje sa tipovima uređaja i primenom u procesima prerade ratarskih sirovina, optimizacija procesa, metode proračunavanja, konstrukcione i eksploatacione karakteristike i opseg primene.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti su sposobni da samostalno izvrše izbor i proračun osnovnih tipova uređaja za izvođenje mehaničkih operacija, toplotnih operacija i operacija prenosa mase. Sveobuhvatnim sagledavanjem problema ostvaruje se da studenti koriste prethodno stečena znanja za njihovo rešavanje.
    Sadržaj teorijske nastave Osnovni principi za izbor aparata i uređaja; Materijalni i energetski bilansi i specifičnosti postupka; Energetska i eksergetska efikasnost procesa; Ušteda energije u procesnoj industriji; Standardni i specijalni uređaji, specifičnosti rada, tipovi uređaja i izbor; Metode proračunavanja, optimizacija, konstrukcione karakteristike i opseg primene za različite tipove uređaja.
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe i seminarski radovi koji prate teorijsku nastavu
    1. Stakić M., Urošević T., Tehnološke operacije, Deo 1.: Mehaničke operacije, Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakutet, Beograd – Zemun (2011.)
    2. S. Cvijović i sar., Tehnološke operacije. II. Toplotne operacije, TMF, Beograd 1987.
    3. Treyball, Mass transfer operation, McGraw Hill, New York
    4. McCabe, W.K., Smith, J.C., Harriot, P., Unit Operations of Chemical Engineering, McGraw-Hill, New York, 2005.
    Metode izvođenja nastave Interaktivna predavanja uz korišćenje video prezentacija i aktivno učešće studenata; računske vežbe.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50
    Projekti 20