R-SPEKT - Savremen pristup primene Ramanove spektroskopije i hemometrije u proceni kvaliteta hrane: karotenoidi kao model nutrijenti za primenu u funkcionalnim proizvodima

U okviru poziva IDEJE Fonda za nauku Republike Srbije odobreno je finansiranje projekta pod nazivom "Savremen pristup primene Ramanove spektroskopije i hemometrije u proceni kvaliteta hrane: karotenoidi kao model nutrijenti za primenu u funkcionalnim proizvodima''

Nosilac projekta je Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, a učesnik je Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu.

Projektni tim:

Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet

Prof. dr Zora Dajić Stevanović – rukovodilac projekta

Prof. dr Ilinka Pećinar

Prof. dr Dragana Rančić

Dr Mile Veljović

Prof. dr Marina Mačukanović Jocić

Prof. dr Ivan Šoštarić

Prof. dr Svetlana Aćić

Stefan Kolašinac, master inženjer poljoprivrede

Sofija Kilibarda, master inženjer poljoprivrede

Univerzitet u Beogradu, Tehnološko-metalurški fakultet

dr Ivana Pajić Lijaković

Apstrakt

Povećani zahtevi za bezbednošću i kvalitetom hrane pokrenuli su interesovanje za vibracionim spektroskopskim instrumentalnim metodama uključujuči Ramanovu spektroskopiju (RS) kao nedestruktivnu, brzu i ekološki prihvatljivu analitičku metodu. Međutim, još uvek postoje određena ograničenja u primeni Ramanove spektroskpije zbog specifičnosti, tačnosti i ponovoljivosti metode. Naš projekat se fokusiran na primenu RS u proučavanjeu spektara uzoraka bogatih karotenoidima, uključujuči nusproizvode poljoprivredne proizvodnje i prerade.

Karotenoidi su odabrani kao model molekuli jer predstavljaju jedinjenja koja intenzivno rasipaju lasersku svetlost i time se dobijaju intenzivni Ramanovi spektri. Pored toga, nedavno su dokazane zdravstvene koristi ove grupe jedinjenja, kao na primer antiosidativne, antikancerogene i efekte protiv starenja kože.

Ključni cilj projekta je razvoj novog RS hemometrijskog modela, razvoj transfer modela kao i softvera koji će omogućiti brzo, ponovljivo i tačno određivanje karotenoida u različitim uzorcima. Da bi se navedeni cilj ostvario, koristiće se, pored RS, i standardne analitičke metode (HPLC i spektrofotometrija) kao i standardni statističko-matematički modeli (kao što su PCR, PLSR) i napredni modeli za kvantifikaciju karotenoida (ANN, AVM, SIMCA).

Poseban fokus ovog istraživačkog projekta biće usmeren na razvoj mikrokapsule kao komercijalnog proizvoda bogatog karotenoidima upotrebom prirodnih nosača za primenu u prehrambenoj industriji i prirodnoj kozmetici. Ekstrakcija karotenoida će se obaviti primenom d-limonene kao biorastvarača sa snažnom bioaktivnošću. Glavni očekivani rezultati našeg Projekta odnose se na izdavanje prve Nacionalne karotenoidne baze podataka, nova tehnička rešenja (M82, mikrokapsule i transfer hemometrijski model) i izdavanje elektronske knjige o karotenoidima i primeni Ramanove spektroskopije u analizi karotenoida. Koncept know to how omogući će jačanje saradnje sa nacionalnom prehrambenom industrijom.

Više informacija o projektu:

PUBLIKACIJE

Kolašinac, M.S., Pećinar, I., Danojević, D., Dajić-Stevanović, Z. (2022): Raman spectroscopy coupled with chemometric modeling approaches for authentication of different paprika varieties at physiological maturity. 162 (1), 113402. https://doi.org/10.1016/j.lwt.2022.113402

Milivojević, M., Popović, A., Pajić-Lijaković, I., Šoštarić, I., Kolašinac, S., Dajić-Stevanović, Z. (2023): Alginate Gel-Based Carriers for Encapsulation of Carotenoids: On Challenges and Applications. Gells. 9(8), 620. ttps://doi.org/10.3390/gels9080620

Dajić Stevanović, Z., Aligiannis, N., Graikou, K., Rita Bilia, A., Kolašinac, S., Kilibarda, S. (2022): Bioactivity of carotenoids and their role in skin disorders: from tradition to application. 11th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries (CMAPSEEC). Ohrid, Republic of North Macedonia. Macedonian pharmaceutical bulletin, 68 (Suppl 2) 149 – 150. DOI: 10.33320/maced.pharm.bull.2022.68.04.067

Pećinar, I., Kolašinac, S., Rančić, D., Šoštarić, I., Dajić-Stevanović, Z. (2022): Raman spectroscopy analysis of rosehip herbal teas. 11th Conference on Medicinal and Aromatic Plants of Southeast European Countries (CMAPSEEC). Ohrid, Republic of North Macedonia..  Macedonian pharmaceutical bulletin, 68 (Suppl 2) 91 – 92. DOI: 10.33320/maced.pharm.bull.2022.68.04.040

Pećinar, I., Rančić, D., Kolašinac, S., Pekić Quarrie, S., Stikić, R., Rosch, P., Dajić Stevanović, Z. (2022). Application of raman spectroscopy in order to determine impact of water deficit irrigation techniques in carotenoids biosynthesis of flacca mutant tomato. 3rd International Plant Spectroscopy Conference, Nantes, France, pp. 80-81.

Mačukanović-Jocić M., Rančić D., Pećinar I., Kolašinac S., Aćić S., Kilibarda S., Radošević R., Terzić M., Šoštarić I., Stefanović B., Veljović M., Pajić Lijaković I., Dajić Stevanović Z. (2022). Handheld raman spectroscopy in combination with chemometrics as a tool for classification of different honey types from the same geographical area. 3rd International Plant Spectroscopy Conference, Nantes, France, pp. 78-79.

• /uploads/attachment/strana/2973/image001.jpg