Laboratorija za termotehnička i strujno-tehnička merenja

Laboratorija za termotehnička i strujno-tehnička merenja je specijalizovana laboratorija Katedre za tehničke nauke, u okviru koje se organizuju i vode istraživanja iz oblasti primene termotehničkih, termoenergetskih, hidropneumatskih i procesnih sistema u biološkim i biotehničkim naukama.

U okviru Laboratorije moguće je delovanje kroz tri osnovna segmenta: nastavno-obrazovni, u okviru koga nastavno osoblje Katedre za tehničke nauke u Laboratoriji izvodilo laboratorijske i pokazne vežbe sa studentima Odseka za poljoprivrednu tehniku prema nastavnom planu i programu, na instalacijama koje se u laboratoriji nalaze, naučno-istraživački, u okviru koga istraživači Laboratorije osmišljavali, organizovali i vodili istraživanja samostalno i u skladu sa svojim naučnim oblastima, i servisno-konsultantski, u okviru koga istraživači Laboratorije vršili različite usluge iz svog domena istraživanja u okviru drugih projekata.

Prezentacija u PDF formatu

Laboratorija je osposobljena za sledeće aktivnosti:

• merenje osnovnih termomehaničkih veličina u laboratorijskim i terenskim uslovima (teorijska, numerička i eksperimentalna analiza prikupljenih podataka),
  • rekonstrukcija i modeliranje toplotnih i strujnih procesa i pojava u laboratorijskim uslovima,
  • analiza postojećih tehničkih rešenja i istraživanja mogućnosti njihove optimizacije i unapređenja (kalorički proračuni tehničkih i biotehničkih postrojenja i sistema, definisanje potrebnih toplotnih i masenih protoka, itd.),
  • podrška istraživačima Poljoprivrednog i drugih fakulteta u konstruisanju i izradi, laboratorijskih instalacija i opreme ciljano prema njihovim potrebama i podrška pri kreiranju sopstvenih mernih akvizicionih sistema.
  • podrška istraživačima Poljoprivrednog i drugih fakulteta u dimenzionisanju i izboru odgovarajuće mašinske opreme i procesnih sistema,
  • podrška istraživačima Poljoprivrednog i drugih fakulteta u izradi grafičko-tehničke dokumentacije za potrebe pravilnog prikazivanja i opisivanja tehničkih rešenja (izrada dispozicionih crteža, kreiranje podloga za izradu drugih faza projekta, izrada montažnih crteža nestandardnih delova opreme i sistema, i slično),
  • informativno-edukativne aktivnosti (organizovanje kurseva, radionica i seminara iz oblasti kojima se Laboratorija bavi), promovisanje, koordinacija i podrška interdisciplinarnim istraživanjima.

Laboratorijska merenja i raspoloživa oprema:

• Kontaktno i beskontaktno merenje temperature fluida i čvrstih tela
    1. Laboratorijski stakleni termometri sa živom,
    2. Digitalni ručni termometri sa termoparovima (sonde za dodir, ubodne sonde),
    3. Višekanalna akvizicija sa termoparovima (K tip),
    4. Infracrveni termometri (IC thermography),
    5. Termalna kamera (Infrared thermography, thermal imaging and thermal video).
  • Vlažnost vazduha
    1. Asmanov psihrometar,
    2. Higrometri sa vlaknima,
    3. Kanalske sonde za merenje temperature i relativne vlažnosti vazduha,
    4. Digitalni logeri za merenje temperature i relativne vlažnosti vazduha,
    5. Višekanalna akvizicija za praćenje prametara mikroklime.
  • Masa materijala
    1. Akvizicija za kontinualno praćenje promene mase u vremenu (load cell logging),
    2. Analogna i digitalna vaga.
  • Brzina strujanja
    1. Rotametri i nekoliko analognih protokomera,
    2. Pittot-Prandtl sonda,
    3. Krilni anemometri,
    4. Termo-anemometri (hot-wire).
  • Vlažnost materijala
    1. Akvizicija za kontinualno praćenje promene vlažnosti poroznih materijala u vremenu (ubodne sonde).
  • Broj obrtaja vratila
    1. Fotoelektrični senzori (beskontaktno),
    2. Frekventni regulator rada elektromotora.
  • Solarno zračenje i osvetljenje
    1. Solarimetar (sa staklenom kupolom),
    2. Akvizicija za kontinualno praćenje promene napona fotoćelija,
    3. Analogni LUX metar
  • Hidro-pneumatska oprema
    1. Vakuum pumpa visokog kapaciteta,
    2. Centrifugalna i klipna pumpa malih kapaciteta,
    3. Centrifugalni ventilator visokog kapaciteta.
  • Termotehnička oprema i instalacije
    1. Termokupatilo sa pumpom i el.grejačem,
    2. Razmenjivači toplote (cev u cev – stakleni, vazduh voda – mesingani
    3. Bazen za proizvodnju leda i ledene vode,
    4. Rashladni kompresorsko kondenzatorski agregat,
    5. Sušare (konvektivna, konduktivna, kombinovana, sublimaciona, radijaciona).
  • Elektro-oprema
    1. Više elektromotora različitih snaga,
    2. Digitalni multimetri (unimeri),
    3. Akvizicija za kontinualno praćenje promene napona slabih jednosmernih struja.

Obaveštenje za potencijalne korisnike uslua

Za detaljnije informacije o radu i uslovima angažovanja opreme i istraživača možete se obratiti rukovodiocu „Laboratorije za termotehnička i strujno-tehnička merenja“:

Tel. kanc: 011/441 3213
Tel. lab: 011/441 3459