D-TH-14-TOD-13 - Odabrana poglavlja iz tehnologije obrade i prerade duvana

Naziv Odabrana poglavlja iz tehnologije obrade i prerade duvana
Akronim D-TH-14-TOD-13
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Prehrambena tehnologija
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentima sticanje znanja i razumevanja o hemiji lista duvana i njegovoj površini; razumevanje uticaja postupaka obrade duvana na kvalitet duvana; sticanje znanja o primarnoj i sekundarnoj proizvodnji lista duvana, kao i razumevanje osnovnih mehanizama koji stvaraju određene grupe komponenti u duvanskom dimu.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju kursa studenti treba da znaju kako da unaprede procese u proizvodnji i zaštiti životne sredine, kao i da uvedu inovacije na osnovu: odabira najpogodnijeg načina iskorišćenja određenog dela duvanske biljke i maksimalnog iskorišćenja duvanskog otpada; primene savremenih metoda u proizvodnji manje rizičnih duvanskih proizvoda; sprovođenja savremenih analitičkih metoda.
    Sadržaj teorijske nastave Kritične tačke i faktori rizika u formiranju kvaliteta tokom proizvodnje, obrade, prerade i skladištenja duvana; iskorišćavanje duvanske sitnjavine i prašine; iskorišćavanje zelene mase duvana; proizvodi od duvana koji se ne konzumiraju u obliku dima; procesi formiranja duvanskog dima; štetni elementi duvanskog dima; modifikovanje sastava duvanskog dima; novi duvanski proizvodi.
    Sadržaj praktične nastave Iz svih poglavlja predavanja predviđena je praktična nastava i studijski istraživački rad na terenu i u laboratoriji.
    1. Alan Rodgman, Thomas A. Perffeti: The chemical components of tobacco and tobacco smoke; CRC Press, Taylor & Francis Group, London, 2009.
    2. Del Davis, Mark T. Nielsen: Tobacco - Production, Chemistry and Technology, book, 1999.
    3. Radojičić Vesna: Tehnologija duvana, udžbenik, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, 2016.
    4. Wynder, E.L. and Hoffmann, D.: Tobacco and Tobacco Smoke, Academic Press INC., London, 1983
    5. Odabrana poglavlja iz oblasti proizvodnje, obrade i prerade i duvana i upravljanja otpadom
    8 0 5
    Metode izvođenja nastave Interaktivna predavanja, laboratorijske vežbe, radionice i konsultacije, korišćenjem kolaborativne, i kooperativne metode aktivnog učenja.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 0
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50