D-ML-14-ANZ-13 - Antropogena zemljišta

Akronim D-ML-14-ANZ-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Melioracije zemljišta
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje: znanja o mestu antropogenih zemljišta u klasifikacionim sistemima, identifikaciji, najvažnijim pedogenetskim faktorima i procesima obrazovanja, merama kontole dalje evolucije; veština: primene odgovarajućih terenskih i eksperimentalnih istraživanja u identifikaciji antropogenih zemljišta.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Poznavanje mesta antropogenih zemljišta u klasifikacionim sistemima, sposobnost identifikacije antropogenih zemljišta, poznavanje najvažnijih pedogenetskih faktora i procesa obrazovanja antropogenih zemljišta i mera kontole dalje evolucije antropogenih zemljišta i osposobljavanje studenata za samostalnu primenu odgovarajućih terenskih i eksperimentalnih istraživanja u identifikaciji antropogenih zemljišta.
    Sadržaj teorijske nastave Red automorfnih zemljišta: rigosol, hortisol, deposol, flotisol, aeroprecipitati. Red hidromorfnih zemljišta: tresetna, hidromeliorisana zemljišta.
    Sadržaj praktične nastave Morfologija antropogenih zemljišta - na terenu i u laboratoriji.
    1. Jürg, P. Seiler 2005. Good Laboratory Practice – the Why and the How. Springer-Verlag Berlin
    2. Ćirić, M. 1984. Pedologija. Svjetlost, Sarajevo.
    3. FitzPatrick, E.A. 1999. INTERACTIVE SOILS. University of Aberdeen, Scotland, UK.
    4. Gerasimova, M.I., Stroganova, M.N., Možarova, N.B., Prokofьeva, T.V. 2003. Antropogenhыe počvы: genezis, geografiя, rekulьtivaciя. Učebhoe posobie. Fakultet počvovedeniя MGU im. M.V.Lomonisova, Moskva, 1-270.
    5. Grupa autora 2006. World reference bae for soil resources. A faramework for international classification, correlation and communication. Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome, 1-128. www.fao.org/ag/Agl/agll/wrb/doc/wrb2006final.pdf.
    3 0 2
    Metode izvođenja nastave Teorijska, terenska i laboratorijska nastava, izrada seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi