O-PT-14-MHLB-13 - Mehanizacija proizvodnje lekovitog bilja

Akronim O-PT-14-MHLB-13
Studijski program Poljoprivredna tehnika
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja/razumevanja: načina uzgoja i intenzivne proizvodnje lekovitog bilja, tehničko-tehnoloških karakteristika proizvodnje lekovitog bilja, tehničkih sistema i uređaja različite namene u proizvodnji lekovitog bilja (obrada zemljišta, setva, nega i zaštita, navodnjavanje, ubiranje, dorada, skladištenje i dr.)
    Ishodi učenja (stečena znanja) Usvajanje veština: za izbor, primenu, podešavanje i organizaciju rada tehničkih sistema, primene savremenih tehničkih rešenja u proizvodnji, prepoznavanje, analiza i rešavanje praktičnih problema u proizvodnji lekovitog bilja, uočavanje kritičnih tačaka proizvodnje i unapređivanje istih primenom savremenih tehničkih sistema, efikasno učenje i aktivno učešće u diskusiji, timski rad i javna prezentacija.
    Sadržaj teorijske nastave Značaj proizvodnje lekovitog bilja, tehnološki zahtevi gajenja lekovitog bilja, mašine primenjene u proizvidnji lekovitog bilja, mašine za ubiranje lekovitog bilja, mašine za primarnu doradu, proizvodnja semena i sadnica.
    Sadržaj praktične nastave Vežbe, Drugi oblici nastave, Studijski istraživački rad
    1. Bajkin, A. (1994): Mehanizacija u povrtarstvu. Poljoprivredni fakultet, Novi Sad.
    2. Monografije: Nana (1997), Kamilica (1998) i Žalfija (1999). Institut za proučavanje lekovitog bilja, Beograd.
    3. Radojević, R. (2005): Mehanizacija poljoprivrede, Poljoprivredni fakultet, Zemun.
    Metode izvođenja nastave Teoretska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom tokom predavanja, dok je na vežbama predviđeno izvođenje praktičnog dela predmeta. Periodična provera znanja izvodiće se testovima posle posle svake oblasti pređene na predavanjima. Kolokvijum predstavlja proveru praktičnog znanja stečenog na vežbama.
    Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 40