M-VI-20-SUV - Sistemi gajenja vinove loze

Akronim M-VI-20-SUV
Studijski program Voćarstvo i Vinogradarstvo i vinarstvo
Modul Vinogradarstvo i vinarstvo
Tip studija master akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta da upozna studenta sa elementima sistema gajenja vinove loze , uticajem odabranog sistema gajenja i ampelotehničkih mera na mikroklimu čokota, fiziološke procese, produktivnost čokota i kvalitet grožđa.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Poznavanje elemenata sistema gajenja, uticaja ampelotehničkih mera na odvijanje fizioloških procesa u biljci i hemijski sastav grođa. Da razume uticaj amelotehničkih mera na mikroklimu čokota i njihov uticaj na tok fizioloških i hemijskih procesa koji određuju kvalitet grožđa.
    Sadržaj teorijske nastave Istorijski pregled osnovnih modela sistema gajenja vinove loze; Osnovni kriterijumi pri izboru sistema gajenja: biološki, klimatski i ekonomski; Uticaj pojedinačnih elemenata sistema gajenja na rastenje, prinos i kvalitet grožđa. Načini regulisanja mikroklime čokota, uticaj mikroklime čokota na tok fizioloških procesa,hemijski sastav grožđa.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa različitim sistemima gajenja i načinima njihovog održavanja na terenu.
    1. Milosavljević, M. 2012. Biotehnika vinove loze. Izd. NIK-PRESS.
    2. Richard Smart and Mike Robinson (2003): Sunlight into wine. Ninth printing. Winetitles
    3. Keller, M. 2010. The science of grapevine – anatomy and physiology. Izd. Elsevier Inc
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. U toku nastave predviđena je provera znanja testom i savladavanje metodskih jedinica grupnim radom studenata – u vidu izrade i javnog prezentovanja (ppt) seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 30