M-VO-20-SPR - Stručna praksa

Akronim M-VO-20-SPR
Studijski program Voćarstvo i Vinogradarstvo i vinarstvo
Modul Voćarstvo
Tip studija master akademske studije
    Broj ESPB 4.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Stručna praksa ima za cilj da omogući studentu sticanje praktičnih znanja iz oblasti voćarstva i oplemenjivanja voćaka. Student treba da upozna funkcionisanje i organizaciju voćarsko proizvodnje na gazdinstvima različite veličine. Kroz radnu praksu student treba da savlada veštine izvođenja pojedinih mera u savremenim zasadima voćaka.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Završetkom stručne prakse student treba da ovlada tehnologijom proizvodnje voća i tehnologijom proizvodnje sadnog materijala. Veštine koje student stekne obavljanjem prakse osposobljavaju ga za uspešno vođenje proizvodnog procesa u oblasti voćarstva
    Sadržaj teorijske nastave Studenti će biti upoznati sa sledećim temama: procena rodnog potencijala u zasadima voćaka, kontrola i organizacija rezidbe voćaka, organizacija prorede plodova u zasadima voćaka, određivanje momenta berbe i organizacija berbe voćaka, organizacija i aktivnosti u proizvodnji sadnog materijala voćaka.
    Sadržaj praktične nastave Tokom drugog semestra master studija predviđena je radna praksa u trajanju od deset dana na OD „Radmilovac“ na kojoj će se studenti voditi i kontrolisati rezidbu voćaka u punom rodu kao i rezidbu i cilju formiranja uzgojnog oblika. Studenti će takođe nadgledati primenu proredu i berbu plodova i p mere koje se primenjuju u proizvodnji sadnog materijala.
    1. Zec G., Đorđević B. (2020): Praktična obuka iz Voćarstva. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Zemun
    2. Stanković, D., Jovanović , M.(1990): Opšte voćarstvo, IRO, «Građevinska knjiga», Beograd
    Metode izvođenja nastave
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit