M-MA-20-OKPR - Optimalno korišćenje prirodnih resursa

Akronim M-MA-20-OKPR
Studijski program Agroekonomija
Modul Menadžment u agrobiznisu
Tip studija master akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Da student spozna stvarnost optimalnog korišćenja raspoloživih prirodnih resursa i faktore koji ga određuju. Da istražuje složene i specifične probleme upravljanja i korišćenja prirodnih resursa i na osnovu usvojenih i sistematizovanih praktičnih znanja optimalno gazduje raspoloživim prirodnim resursima.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Predmet treba da omogući studentu sticanje: a) znanja o aktivnostima i ograničenjima optimalnog korišćenja i upravljanja prirodnim resursima; b) veština izrade modela optimalnog korišćenja i održivog upravljanja prirodnim resursima; v) sposobnost inplementacije modela optimalnog korišćenja prirodnih resursa i životne sredine.
      Sadržaj teorijske nastave Ekonomski i ekološki značaj prirodnih resursa; Koncept održivog razvoja; Ekonomija obnovljivih resursa i sistema;Pristup ekonomiji prirodnog kapitala; Razvoj finansijske strukture i izvora finansiranja zaštite prirodnih resursa; Elementi sistema vrednosti raspolaganja i korišćenja voda; Tehnološke osnove, cene usluga i naknade u vodoprivredi.
      Sadržaj praktične nastave Izlaganje i dskusija seminarskih radova studenata na konkretnim temama iz oblasti a) analize dobrih i loših praksi; b) studije slučajeva konflikata interesa vezanih za optimalno korišćenje prirodnih resursa; v) ponašanja i odgovornosti menadžera u kompanijama koje se bave eksploatacijom prirodnih resursa.
      1. Pešić R. (2021): Ekonomika životne sredine i prirodnih resursa, Univerzitet u Beogradu Poljoprivredni fakultet, Zavod za udžbenike, Beograd.
      2. Džonatan H. (2009): Ekonomika životne sredine i prirodnih resursa, Datastatus, Beograd.
      3. Milanović R. M. (2009): Ekonomija prirodnih resursa, Megatrend Univerzitet, Beograd.
      4. Bajčetić M. (2010): Sistem vrednosti vodoprivrede, Prometej, Novi Sad.
      Metode izvođenja nastave Predavanja: Ex catedra izlaganja i interaktivna komunikacija sa studenatima radi provere usvojenog znanja. Vežbe: Interaktivna komunikacija studenata sa asistentom i međusobno, izrada seminarskih radova i zadataka na zadatu temu.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50
      Kolokvijumi