O-TR-20-HPPR - Hemija prirodnih proizvoda

Akronim O-TR-20-HPPR
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnologija ratarskih proizvoda
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje 1. znanja o strukturi, osnovnim hemijskim i fizičkim osobinama organskih jedinjenja zastupljenih u prirodi. 2. veština izolovanja prirodnih organskih jedinjenja koji se koriste u prehrambenoj tehnologiji. 3. sposobnosti rešavanja konkretnih problema iz oblasti predmeta hemija prirodnih proizvoda.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa student treba da: 1. Razume strukturu, hemijske i fizičkih osobina prirodnih organskih jedinjenja. 2. Ovlada tehnikama izolovanja i karakterizacije 3. Definiše i objasni osnovu ulogu organskih jedinjenja koji se koriste u prehrambenoj tehnologiji. 4. Rešava konkretne zadatke iz oblasti prirodnih organskih jedinjenja 5. Analizira izolovana prirodna organska edinjenja.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Aminokiseline, polipeptidi i proteini . 2. Ugljeni hidrati 3. Lipidi 4. Nukleinske kiseline 5. Hormoni 6. Alkaloidi 7. Antibiotici.
    Sadržaj praktične nastave 1. Hemijske reakcije i izolovanje proteina, 2. Hemijske reakcije i izolovanje ugljenih hidrata. 3. Izolovanje masnih kiselina i saponifikacija masti i ulja. 4. Izolovanje terpena 5. Izolovanje steroida 6. Izolovanje alkaloida 7. Izolovanje DNK iz prirodnog materijala.
    1. S. Pet rović, D. Mijin, N. Stojanović: Hemija prirodnih organski jedinjenja, TMF Beograd, 2009. B. Grujić - Injac, S. Lajšić: Hemija prirodnih proizvoda, Filozofski fakultet Niš, 1983.Vollhard K. P. C., Schore N. E.: Organska hemija - prevod, Hajdigraf, Beograd, 1996. N. Banjac, N. Pantelić, M. Milovanović: Praktikum iz hemije prirodnih jedinjenja, Poljoprivredni fakultet, 2018.
    2 1 2
    Metode izvođenja nastave Klasična predavanja, interaktivna nastava i laboratorijske vežbe.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 50
    Praktična nastava Usmeni ispit