O-KV-20-MOPE - Mehaničke operacije

Akronim O-KV-20-MOPE
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnologija konzervisanja i vrenja
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Studenti dobijaju potrebna znanja iz osnovnih zakona mehanike fluida, elemenata hidraulike i pneumatike, koja im omogućavaju proračun mehaničkih operacija i uređaja. Cilj kursa je da student ovlada osnovnim zakonima mehanike fluida, upozna različite mehaničke operacije, nauči načine proračuna osnovnih operacija i koristi literaturu iz ove oblasti.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti su sposobni da samostalno proračunavaju osnovne mehaničke operacije i uređaje. Studenti razvijaju sposobnosti za kompetentno i organizovano pristupanje rešavanju problema korišćenjem osnovnih zakona mehanike fluida. Sveobuhvatnim sagledavanjem problema ostvaruje se da studenti koriste prethodno stečena znanja za njihovo rešavanje.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod u mehaničke operacije.Mehanički tretman čvrstog materijala:sitnjenje,prosejavanje i transport.Osnovi mehanike fluida.Statika i kinematika fluida.Dinamika fluida.Bernoullijeva jednačina.Mehanizmi prenosa količine kretanja.Granični sloj. Analiza strujanja fluida.Transport fluida.Hidraulične mašine.Heterogeni fluidni sistemi.Filtracija.Taloženje i hidraulička klasifikacija.Centrifugisanje.Fluidizacija.
    Sadržaj praktične nastave Fizičke osobine fluida.Mehanički tretman čvrstog materijala.Statika fluida.Dinamika fluida.Režimi strujanja fluida.Jednačina kontinuiteta.Instrumenti za hidraulička merenja.Bernulijeva jednačina. Transport fluida. Proračun prostog i složenog cevovoda.Filtracija.Kretanje čestica kroz fluid u gravitacionom polju.Taloženje.Hidraulička klasifikacija.Fluidizacija.
    1. Stakić M., Urošević T., Tehnološke operacije, Deo 1.: Mehaničke operacije, Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakutet, Beograd – Zemun (2011.)
    2. S. Cvijović i sar., Fenomeni prenosa, strujanje, toplota, difuzija, Tehnološko – metalurški fakultet, Beograd 2001.
    3. S. Cvijović i sar., Tehnološke operacije I. Mehaničke operacije, Tehnološko – metalurški fakultet, Beograd 1973.
    4. Dr Goran T. Vladisavljević, Problemi iz mehaničkih operacija, zbirka rešenih zadataka sa izvodima iz teorije, Poljoprivredni fakultet, Beograd, 2000.
    5. D. Voronjec, Tehnološke operacije, Mašinski fakultet, Beograd 1998.
    Metode izvođenja nastave Interaktivna predavanja uz korišćenje video prezentacija i aktivno učešće studenata. Računsko rešavanje problema.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi 40