O-HK-20-OVOĆ - Opšte voćarstvo

Akronim O-HK-20-OVOĆ
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Hortikultura
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o: odnosu voćaka prema klimatskim, edafskim i orografskim činiocima poljoprivrednog staništa, morfologiji, rastu i razvoju voćaka, biološkim osnovama rodnosti, imuniteta i ishrane voćaka, zasnivanju voćnjaka i negovanju voćaka (održavanja zemljišta u voćnjacima, navodnjavanje, đubrenje, neposredno negovanje voćaka i regulisanje rodnosti voćaka)
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže veštinu prepoznavanja voćaka, mehanizama upravljanja rastom i razvojem voćaka, faktore koji određuju rodnost voćaka..Treba da zna da izvrši kritičku analizu pogodnosti ekoloških činilaca poljoprivrednog staništa za organizovanje voćarske proizvodnje, da zna principe zasnivanja novih voćnjaka i principe pravilne nege voćaka.
      Sadržaj teorijske nastave Odnos voćaka prema klimatskim činiocima poljoprivrednog staništa; odnos voćaka prema edafskim činiocima poljoprivrednog staništa; odnos voćaka prema orografiji staništa; poreklo, opšte karakteristike i ontogenetski razvoj voćaka; morfologija voćaka; rast i razvoj voćaka; biološke osnove rodnosti voćaka; biološke osnove ishrane voćaka; zasnivanje voćnjaka; nega voćaka i berba voća
      Sadržaj praktične nastave Vežbe: Upoznavanje studenata sa ekološkim činiocima poljoprivrednog staništa, klasifikacijom voćaka, morfologijom, fiziološkim principima razmnožavanja voćaka, tehnikom zasnivanja voćnjaka, operacijama rezidbe u uzgojnom periodu i rezidbe rodnih voćaka.
      1. Stanković, D., Jovanović, M. (1990). Opšte voćarstvo. IRO „Građevinska knjiga“. Beograd
      2. Veličković, M. (2006). Biologija i ekologija voćaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
      3. Veličković, M. (2014). Opšte voćarstvo. Poljoprivredni fakultet, Beograd
      4. Radivojević, D., Marković, N. (2015). Voćarstvo i vinogradarstvo. Univerzitet u BeograduPoljoprivredni fakultet. Beograd
      Metode izvođenja nastave
      Aktivnosti u toku predavanja 15 Pismeni ispit