O-VV-20-BOLV - Bolesti voćaka i vinove loze

Naziv Bolesti voćaka i vinove loze
Akronim O-VV-20-BOLV
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Značaj biljnih bolesti u voćarstvu i vinogradarstvu; osnovne odlike prouzrokovača biljnih bolesti (gljive, pseudogljive, bakterije, fitoplazme, virusi); proces nastanka bolesti; simptomatologija, epidemiologija biljnih bolesti; mere zaštite biljaka; bolesti jabučastih, koštičavih, jagodastih i jezgrastih voćaka, bolesti više vrsta voćaka i bolesti vinove loze.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Primena stečenih znanja iz voćarske i vinogradarske patologije, etiologije i ekologije biljnih bolesti; prepoznavanje simptoma oboljenja biotske i abiotske prirode kod najznačajnijih voćnih vrsta i vinove loze; timski rad, kritičko razmišljanje, usmena prezentacija stečenog znanja, evaluacija nastavnog procesa i ishoda učenja.
    Sadržaj teorijske nastave Opšti deo: proces nastanka biljnih bolesti, etiologija, epidemiologija i ekologija biljnih bolesti; nehemijske i hemijske mere zaštite biljaka; Posebni deo: bolesti jabučastih, koštičavih, jagodastih i jezgrastih voćaka, bolesti više vrsta voćaka, bolesti vinove loze.
    Sadržaj praktične nastave Osnovne odlike prouzrokovača bolesti voćaka i vinove loze: gljive i pseudogljive, bakterije, fitoplazme i virusi; simptomatologija i dijagnoza biljnih bolesti.
    1. Ivanović, M., Ivanović, M. (2017): Bolesti voćaka i vinove loze. Poljoprivredni fakultet - Univerzitet u Beogradu
    Metode izvođenja nastave Predavanja i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom primenjivaće se u realizaciji svih poglavlja u različitim odnosima. Provere znanja testovima slede nakon poslednjeg poglavlja Opšteg dela (1. test), i nakon poslednjeg poglavlja Posebnog dela (2. test). Kolokvijum je predviđen na kraju predavanja (ukupno 1). U okviru istraživačkog rada studenti brane seminarski rad na odabranu temu.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 40