O-TR-20-ANHE - Analitička hemija

Akronim O-TR-20-ANHE
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnologija ratarskih proizvoda
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Opšta hemija Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: znanja iz principa i primene kvalitativne i kvantitativne hemijske analize prehrambenih uzoraka, proračuna osnovnih veličina i parametara bitnih za hemijsku analizu; veština eksperimentalnog rada; sposobnosti primene klasičnih i odabranih instrumentalnih metoda hemijske analize.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa student treba da: razume principe, mehanizme, značaj i mogućnosti primene metoda hemijske analize; računski rešava hemijske zadatke u analitici hrane; savlada tehnike i operacije neophodne za izvođenje hemijske analize; argumentovano proceni i izabere tehnike kojima se može izvesti hemijska analiza; ima sposobnost da interpretira i proceni rezultate hemijske analize.
      Sadržaj teorijske nastave Principi, pojmovi, zadatak i oblast primene analitičke hemije; hemijska ravnoteža u rastvorima kiselina, baza, soli; puferni sistemi; heterogena ravnoteža; uzorkovanje i priprema uzoraka za hemijsku analizu; principi i podela kvantitativnih metoda; gravimetrijska analiza; volumetrijska analiza; podela, osnovni principi i primena instrumentalnih metoda za analizu prehrambenih proizvoda.
      Sadržaj praktične nastave Kvalitativna hemijska analiza. Gravimetrija: metode taloženja i volatilizacije. Volumetrija: a) metode kiselo-bazne titracije; b) metode precipitacije; b) metode građenja kompleksa; g) metode oksido-redukcije. Potenciometrija. Spektrofotometrija. Interpretacija rezultata matematičkom statistikom. Završna analiza.
      1. M.B.Rajković, „Uvod u analitičku hemiju-klasične osnove”, Pergament, Beograd, 2007.
      2. M.B.Rajković, I.D. Sredović, „Praktikum iz analitičke hemije ”, Poljoprivredni fakultet, Zemun, 2009.
      2 1 3
      Metode izvođenja nastave Teorijska i laboratorijska nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima u različitim odnosima. Kolokvijumi prate eksperimentalnu nastavu.
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 25
      Praktična nastava 10 Usmeni ispit 25