D-PT-14-NAV - Navodnjavanje

Akronim D-PT-14-NAV
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Poljoprivredna tehnika
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja o novim tehnikama dijagnostike nedostatka vode biljkama, da upozna nove tehnike i metode navodnjavanja. Cilj ovog predmeta je da studenti postave eksperimentalna istraživanja zasnovana na naučnim principima, primenjuju odgovarajuću opremu, tehnike i metode za ocenu tehničkih performansi sistema navodnjavanja, korišćenje informatičke tehnologije i naučne literature.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da ovlada veštinom prepoznavanja novih tehnologija i metoda u oblasti navodnjavnja, da postavi pitanje koje je od interesa za istraživanje, da pronađe adekvatnu naučnu literaturur, da je kritički obradi, zatim da postavi radne hipoteze i izabere adekvatne metode istraživanja iz obasti navodnjavanja.
    Sadržaj teorijske nastave Biljka i mikroklima; Potrošnja vode useva; dualni koeficijenti kulture; evaporacija zemljišta; Evapotranspiracija; osetljive faze na sušu, reakcija biljke na nedostatak vode; koeficijenti pada prinosa; dozvoljeno isušivanje zemljišta za najznačajnije gajene useve; biljni vodni stres indeks; Daljinska detekcija - vegetacioni indeksi – performanse sistema za navodnjavanje
    Sadržaj praktične nastave Praktična analiza naučnih radova, obuka za korišćenje savremene merne tehnike i laboratorijskih, računskih metoda i informatičkih alata.
    1. Ćulibrk, D., Vukobratović, D., Minić, V., Fernandez, M.A., Osuna, J.A. Crnojević, V. 2013. Sensing technologies for precision irrigation. Springer Science & Business Media.
    2. Evapotranspiration, An Overview. 2013. InTech, Chapters. Ed. Alexandris S.G., Striĉević R.J. https://www.intechopen.com/books/evapotranspiration-an-overview
    3. Knipper, K.R., Kustas, W.P., Anderson, M.C., Alfieri, J.G., Prueger, J.H., Hain, C.R., Hipps, L.E. 2018. Evapotranspiration estimates derived using thermal-based satellite remote sensing and data fusion for irrigation management in California vineyards. Irrigation Science, 1-19.
    4. Quisenberry, V., Hubbard, L.R., McCarty, L.B. 2015. Applied Soil Physical Properties, Drainage, and Irrigation Strategies. Springer International Publishing. Cham, Switzerland.
    5. Toureiro, C., Serralheiro, R., Shahidian, S., Sousa, A. 2017. Irrigation management with remote sensing: Evaluating irrigation requirement for maize under Mediterranean climate condition. Agricultural Water Management, 184, 211- 220.
    4 0 3
    Metode izvođenja nastave Interaktivna nastava i projektno orijentisan rad na izabranoj temi.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi