M-MA-14-PAG - Preduzetništvo u agrobiznisu

Akronim M-MA-14-PAG
Studijski program Agroekonomija
Modul Menadžment u agrobiznisu
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o prirodi preduzetništva, njegovom konceptu, vrstama i razvoju preduzetnika u poljoprivredi, inovatorstvu, preduzetničkim procesima, osobinama preduzetnika i strategiji otpočinjanja preduzetničkih poslova.
    Ishodi učenja (stečena znanja) student treba da efikasnim učenjem stekne veštinu kritičkog mišljenja i gledanja na probleme iz oblasti preduzetništva, kao i na strategiju preduzetničkih procesa. Student treba da bude osposobljen za primenu instrumenata, mera, i metoda za utvrđivanje prirode, koncepata, kreativnosti, i procesa preduzetništva u agrobiznisu, da upozna osobine, sposobnosti i kreativnost preduzetnika u vođenju poslova.
    Sadržaj teorijske nastave Piroda preduzetništva i njegovo pojmovno određivanje; Koncept preduzetništva; Vrste preduzetnika u poljoprivredi; Kreativnost u inovatorstvu; Preduzetnički proces u poljoprivredi; Osobine preduzetnika; Strategija otpočinjanja preduzetničkih poslova u poljoprivredi.
    Sadržaj praktične nastave Vežbe, Drugi oblici nastave, Studijski istraživački rad. Sve metodske jedinice predviđene programom biće obrađene na vežbama.
    1. Sajfert Z. (2002): Preduzetnički menadžment, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd.
    2. Kotlić S. (2002): Osnovi preduzetništva, Beogradska poslovna škola, Beograd.
    3. Živković D., Peševski M. (2011): Preduzetništvo u agrobiznisu, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    4. Drucker F. P. (2005): Upravljanje u novom društvu, Adižes, Novi Sad.
    5. Adižes I. (2005): Upravljanje promenama, Adižes, Novi Sad.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i nteraktivna nastava će se održati u svim oblastima. Testovi (dva) su predviđeni u oblastima preduzetništva, kreativnosti, i strategije preduzetničkih procesa, konsultacije direktne i elektronskim putem.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50