O-HK-14-OAA - Osnovi agroekologije i agrotehnike

Akronim O-HK-14-OAA
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Hortikultura
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 7.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta znanja/razumevanja osnovnih principa biljne proizvodnje, odnosno pravilnoj i pravovremenoj primeni agrotehničkih mera; specifičnim zahtevima pojedinih biljnih vrsta, načinu i vremenu izvođenja
    Ishodi učenja (stečena znanja) primenu osnovnih agrotehničkih mera u biljnoj proizvodnji, upravljanje odgovarajućom opremom i mehanizacijom koje ima za cilj povećanje prinosa i rodnosti; prepoznavanje mogućih negativnih efekata i očuvanja životne sredine; primenu metoda timskog rada u usvajanju materijala predmeta; razvijanja kritičkog i kreativnog mišljenja i prezentaciju stečenih znanja u okviru predmeta.
    Sadržaj teorijske nastave Osnovni principi biljne proizvodnje. Agrotehničke mere. Osnovna i dopunska obrada zemljišta. Sistemi obrade zemljišta. Đubrenje- Osnovno i dopunsko. Načini primene đubriva. Setva (Sadnja). Nega useva. Borba protiv korova. Plodored. Integralna biljna proizvodnja (principi-primena). Održiva poljoprivreda. Organska biljna proizvodnja.
    Sadržaj praktične nastave Načini primene pojedinih agrotehničkih mera. Načini oranja. Sistemi obrade zemljišta. Određivanje doze mineralnih đubriva. Ocena kvaliteta setve-sadnje. Poznavanje bioloških osobina najvažnijih korovskih vrsta. Tehnika primene herbicida. Sastavljanje plodoreda. Specifičnosti primene agrotehničkih mera u organskoj poljoprivredi.
    1. Kovačević, D. (2003): Opšte ratarstvo. Udžbenik. Poljoprivredni fakultet, Beograd -Zemun
    2. Kovačević, D., Dolijanović, Ž. (2006): Praktikum iz Opšteg ratarstva, Poljoprivredni fakultet, Beograd -Zemun.
    Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, laboratorijske vežbe, terenske vežbe i metode interaktivne nastave. Od metoda interaktivne nastave u nastavi koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 50