O-ZO-14-ORSP - Organizacija stočarske proizvodnje

Akronim O-ZO-14-ORSP
Studijski program Zootehnika
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Razumevanje pojma i suštine menadžmenta, aplikacija menadžment principa u stočarskoj proizvodnji, veština efikasnog učenja i kritičkog mišljenja o funkcionisanju stočarsko industrijskog sistema i sposobnosti rešavanja konkretnih problema kojima će se obuhvatiti organizaciono ekonomski aspekti iskorišćavanja stoke, kao i merenje poslovnih rezultata.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa, student treba da bude sposoban za planiranje, organizovanje i rukovođenje poslovima stočarske proizvodnje, savladavanje efikasnog upravljanja proizvodnjom stočnih proizvoda u preduzećima i porodičnim gazdinstvima, praktičnu primenu stečenih znanja iz oblasti organizacije stočarske proizvodnje, prihvatanje inovacija i pružanje savetodavnih usluga vezanih za stočarsku proizvodnju.
    Sadržaj teorijske nastave Pojam i suština menadžmenta. Menadžment stočarsko industrijskih sistema. Proizvodne jedinice stočarsko industrijskog sistema. Menadžment faktora stočarske proizvodnje. Menadžment pojedinih vrsta stoke (govedarstva, ovčarstva, kozarstva, svinjarstva, živinarstva, ostalih vrsta od ekonomskog značaja).
    Sadržaj praktične nastave Metodi organizovanja proizvodnje i merenja poslovnih rezultata. Rukovođenje kao menadžment proces. Planiranje i analiza kao menadžment proces. Analiza poslovne delatnosti. Menadžment reprodukcije i korišćenja stoke.
    1. Krstić, B., Lučić, Đ.: Organizacija i ekonomika proizvodnje i prerade stočnih proizvoda. Poljoprivredni fakultet, N.Sad, 2000.
    2. Munćan, P., Živković, D.: Menadžment rada i proizvodnje u poljoprivredi. Poljoprivredni fakultet, Beograd, 2004.
    3. Krstić, B., Tomić, R., Sorak, G.: Organizacija i ekonomika stočarske proizvodnje-praktikum, Službeni glasnik, Beograd, 1998.
    Metode izvođenja nastave
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 70
    Kolokvijumi 30