O-AE-14-EPI - Ekonomika prehrambene industrije

Akronim O-AE-14-EPI
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu: sticanje teorijskih znanja o ulozi prehrambene industrije u privrednom i prehrambenom sistemu; kao i doprinosu zadovoljavanju prehrambenih potreba ljudi; sticanje znanja o evoluciji i faktorima razvoja i razmeštaja prehrambene industrije; upoznavanje sa kapacitetima i obeležjima pojedinih grana prehrambene industrije i uticajem mera ekonomske politike na njen razvoj.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje: sposobnost da obračuna i veština da interpretira relevantne makroekonomske indikatore mesta prehrambene industrije u privrednoj strukturi; razumevanje veza u proizvodno-prehrambenom sistemu; poznavanje faktora razvoja i razmeštaja prehrambene industrije; sposobnost da sagleda značaj mera ekonomske politike za razvoj prehrambene industrije i poznavanje obeležja njenih grana..
      Sadržaj teorijske nastave Prehrambena industrija i privredni razvoj; Prehrambena industrija u funkciji zadovoljavanja prehrambenih potreba ljudi; Faktori razvoja prehrambene industrije; Faktori razmeštaja prehrambene industrije; Organizaciono-proizvodni oblici prehrambene industrije; Ekonomska politika i razvoj prehrambene industrije; Razvoj i ekonomski položaj prehrambene industrije u nacionalnoj ekonomiji.
      Sadržaj praktične nastave Obračun i interpretacija relevantnih indikatora. Korišćenje statističkih baza. Izrada seminarskih radova u sledećim nastavnim poglavljima: Mesto prehrambene industrije u privrednom razvoju; Prehrambena industrija u funkciji zadovoljavanja prehrambenih potreba ljudi; Kapaciteti i proizvodnja u pojedinim granama prehrambene industrije.
      1. Vajić I. (1989): Ekonomika prehrambene industrije. Informator. Zagreb.
      2. Savić Lj. (2009): Ekonomika industrije. Ekonomski fakultet. Beograd.
      3. Milanović M. (2002): Prehrambena industrija SR Jugoslavije. DAEJ i IEP. Beograd.
      4. Božić Dragica (2005): Kvalitet ishrane stanovništva Evropske unije i Srbije. DAES. Beograd.
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična (vežbe) nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom. Izrada seminarskih radova. Provera znanja testom.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 45