PRIZNATI NOVI KLONOVI VINOVE LOZE SORTI SMEDEREVKA I ŽILAVKA

Fakultet

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije je u odgovoru na zahtev Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a po odluci Komisije za priznavanje sorti, podloga i klonova vinove loze, priznalo i u Registar sorti poljoprivrednog bilja upisalo pet novih klonova vinove loze sorte Žilavka (klonovi Tvrdoš, Bazilika, Atanasije, Sara i Dunja) i četiri nova klona sorte Smederevka (klonovi Nebojša, Zoran, Ljubica i Slavica).

Priznati klonovi predstavljaju nastavak realizovanih i prethodno priznatih 12 klonova sorte Prokupac (PR2, PR6, PR8, PR9, PR10, PR11, PR12, PR13, PR16, PR17, PR19, PR20; oznaka „PR“ predstavlja skraćenicu od „Prokupac Radmilovac“ ). U toku višegodišljih istraživanja, većina novostvorenih klonova sorti Smederevka i Žilavka proizvodno su ispitivani na različitim lokalitetima u Srbiji, uključujući i ODPF „Radmilovac“, kao i na lokalitetima u Bosni i Hercegovini i Grčkoj.

Čestitamo profesorima Nebojši Markoviću i Zoranu Pržiću sa Instituta za hortikulturu na postignutom uspehu.

• /uploads/attachment/vest/279/20201014_124319.jpg
  • /uploads/attachment/vest/279/Picture1.jpg