D-RA-14-COB-13 - Citogenetika u oplemenjivanju biljaka

Akronim D-RA-14-COB-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Upisane doktorske studije. Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Na kraju predmeta studenti će razumeti građu ćelije i hromozoma, proces deobe i eliminacije hromozoma, metode bojenja hromozoma, fizičke i genetičke mape hromozoma i značaj hromozomskog inženjeringa.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će biti osposobljeni za primenu različitih laboratorijskih tehnika u citogenetici. Studenti će moći da konstruišu mape hromozoma i da primenjuju stečena znanja i veštine u oplemenjivanju biljaka.
      Sadržaj teorijske nastave Građe ćelije i hromozoma. Laboratorija za citogenetiku. Brojanje i bojenje hromozoma. Citometrija. Hromozomski inženjering. Fizičke i genetičke mape hromozoma. Primena citogenetike u oplemenjivanju biljaka.
      Sadržaj praktične nastave Studijski istraživački rad - Biće organizovan individualno u zavisnosti od teme doktorske disertacije, a obuhvatiće izradu i pisanje seminarskih i naučnih radova.
      1. Radovanović-Grozdanović, J. (2000): Citologija. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva. Beograd.
      2. Bass H.W., Birchler J.A. (2012): Plant Cytogenetics - Genome Structure and Chromosome Function. Springer, New York.
      3. Program Cytogenetics u IPK (http://www.ipk-gatersleben.de/)
      5 0 3
      Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom, seminari, konsultacije i mentorski rad.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 60
      Kolokvijumi