D-ML-14-FOI-13 - Fiziološke osnove ishrane biljaka

Akronim D-ML-14-FOI-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Melioracije zemljišta
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o savremenom konceptu ishrane biljaka, procesima usvajanja i transporta jona, njihove metaboličke uloge i značaja, problemima u uslovima deficijencije ili viška pojedinih elemenata i o mogućnostima za povećanje efikasnosti u usvajanju mineralnih elemenata. To može biti i od praktičnog značaja za optimizaciju ishrane biljaka i primenu đubriva.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula student treba da pokaže poznavanje: usvajanja, transporta i distribucije jona, uloge u metabolizmu pojedinih elemenata, faktora koji utiču na efikasnost korišćenja mineralnih elemenata, deficijencije i toksičnosti pojedinih elemenata, dejstva stresnih faktora i fitoremedijacije, primeni mutanata i transgenih biljaka u istraživanjima molekularne osnove ishrane.
    Sadržaj teorijske nastave Usvajanje i transport mineralnih elemenata i regulatorni mehanizmi. Učešće makro i mikro elemenata u metabolizmu. Interakcije između procesa fotosinteze, disanja i asimilacije azota, mineralni elementi i rastenje i produktivnost biljaka. Deficijencija i toksičnost elemenata. Mineralna ishrana u uslovima stresa - fiziološke i morfološke adaptacije biljaka. Savremeni aspekti mineralne ishrane.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa metodama ispitivanja fiziološke osnove ishrane biljaka. Priprema seminarskog rada sa elementima naučno-istraživačkog rada.
    1. Stikić, R., Jovanović, Z. 2012. Fiziologija stresa biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd
    2. Prokić, Lj., Savić, S. 2012. Praktikum iz fiziologije biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd
    3. Fitter, A.H., Hay, K.M. 2002. Environmental Physiology of Plants. Academic Press, London, UK.
    4. Barker, A.V., Pilbeam, D.J. 2006. Handbook of Plant Nutrition. CRC Press, London, UK.
    5. Ostala literatura iz relevantnih naučnih časopisa.
    6 0 4
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa seminarskim radom i interaktivnom nastavom.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi