D-FM-14-FVV-13 - Fitopatogeni virusi i viroidi

Akronim D-FM-14-FVV-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje znanja i razumevanje fundamentalne osnove i praktičnih aspekata biljne virologije, kao i definisanje problema u biljnoj virologiji sa agronomskog stanovišta.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude sposoban da primeni stečena znanja o ekonomski najvažnijim virusima gajenih biljaka, osnovnim karakteristikama i epidemiologiji i odgovarajućim merama kontrole za sprečavanje pojave i širenja. Treba da bude osposobljen za samostalnost u laboratorijskom radu sa fitopatogenim virusima i za pravilan prilaz rešavanju problema koje virusi izazivaju u poljoprivrednoj proizvodnji.
      Sadržaj teorijske nastave Virusi kukuruza, sirak i strnih žita; Virusi industrijskih biljaka; Virusi povrtarskih biljaka; Virusi ukrasnih biljaka; Virusi jabučastog, koštičavog i jagodičastog voća; Virusi vinove loze; Viroidi kao prouzrokovači oboljenja biljaka; Ekonomski značajni viroidi povrtarskih biljaka, voćaka i vinove loze; satRNA.
      Sadržaj praktične nastave Izrada baze podataka po pojedinim oblastima predavanja za određeni virus i viroid. Kriterijumi za identifikaciju rodova (grupa) fitopatogenih virusa. Kriterijumi za identifikaciju vrste i sojeva u okviru iste vrste virusa i viroida.
      1. rstić, B., Stanković, I., Vučurović, A. 2018. Viroze ratarskog, povrtarskog i ukrasnog bilja. Univerzitet u Beogradu-Poljoprivredni fakultet.
      2. Krstić, B., Stanković I. 2012. Viroze bilja-multimedijalni sadržaji, Univerzitet u Beogradu- Poljoprivredni fakultet.
      3. Roossinck, J.M. 2008. Plant virus evolution. Springer-Verlag, Berlin, Heidelberg.
      4. Brian, M.W.J., van Regenmortel, H.V.M. 2009. Desk Enciclopedia of General Virology, Academic Press, NY.
      5. King, A.M.Q., Adams, M.J., Carstens, E.B., Lefkowitz, E.J. 2011. Virus Taxonomy: Classification and Nomenclature of Viruses. IX Report of the Int. Comm. on Taxonomy of Viruses. San Diego, Elsevier, 1069-1089.
      3 0 2
      Metode izvođenja nastave Teorijska interaktivna nastava. Izrada seminarskog rada iz jedne od predviđenih oblasti. Grupni projekt: sagledavanje problema koje određen virus izaziva u poljoprivrednoj proizvodnji u svetu i kod nas i usmena prezentacija.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava 5 Usmeni ispit 40