D-VV-14-OVV-13 - Oplemenjivanje voćaka i vinove loze

Naziv Oplemenjivanje voćaka i vinove loze
Akronim D-VV-14-OVV-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o genetičkoj osnovi oplemenjivanja, važnijim načinima za stvaranje novih sorti voćaka i vinove loze putem kombinacionog, mutacionog i selekcionog oplemenjivanja, kao i novim molekularnim tehnikama koje se koriste tokom oplemenjivanja uključujući i analizu genoma, primenu in situ hibridizacije i ostvarene rezultate kod pojedinih vrsti voćaka i vinove loze.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju predmeta student treba da bude osposobljen za uspešno korišćenje genetičke osnove oplemenjivanja; upotrebu klasičnih metoda za stvaranje novih sorti voćaka i vinove loze; adekvatnu primenu molekularnih markera za ranu detekciju željenih genotipova; korišćenje rezultata oplemenjivanja u praksi; efikasno učenje, timski rad, kritičko mišljenje, prezentaciju znanja i evaluaciju nastave i ishoda učenja.
    Sadržaj teorijske nastave Genetička osnova oplemenjivanja; Kombinaciono oplemenjivanje; Mutaciono oplemenjivanje; Selekciono oplemenjivanje; Molekularno oplemenjivanje (tipovi molekularnih markera - RFLP, AFLP, RAPD, SNP, SSR; ciljevi molekularnog oplemenjivanja; analiza genoma - ukopčano mapiranje, QTL analiza i MAS selekcija; in situ hibridizacija; primena i rezultati molekularnog oplemenjivanja kod pojedinih vrsta voćaka i vinove loze.
    Sadržaj praktične nastave
    1. Nikolić, D. (2012): Oplemenjivanje vinove loze. Fleš, Zemun.
    2. Pejkić, B. (1980): Oplemenjivanje voćaka i vinove loze. Naučna knjiga, Beograd.
    3. Janick, J., Moore, J.N. (1996): Fruit breeding (Volume I-III). John Wiley and Sons, Inc.
    4. Lörz, H., Wenzel, G. (2004): Molecular marker systems in plant breeding and crop improvement. In: Biotechnology in agriculture and forestry (eds. Nagata, T., Lörz, H., Widholm, J.M.). Springer.
    5. Jain, S.M., Brar, D.S., Ahloowalia, B.S. (2002): Molecular techniques in crop improvement. Kluwer.
    4 0 4
    Metode izvođenja nastave Nastavna aktivnost će se odvijati u vidu teorijske i praktične nastave i konsultacija sa kandidatima. Predviđena je izrada i javna odbrana seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi