O-UB-14-TDO-13 - Toplotne i difuzione operacije

Naziv Toplotne i difuzione operacije
Akronim O-UB-14-TDO-13
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Upravljanje bezbednošću i kvalitetom u proizvodnji hrane
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Razumevanje studenta osnovnih zakona transporta supstancije, metologije proračuna difuzionih aparata, osnova toplotnih aparata, osnova procesa razdvanja višekomponentnih smesa i osnova sušenja . Cilj kursa je da student ovlada osnovnim fenomenima prenosa toplote i mase, upozna različite toplotne i difuzione operacije, nauči načine proračuna osnovnih operacija i koristi literaturu iz ove oblasti.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti su sposobni da samostalno proračunavaju osnovne toplotne i difuzione operacije i uređaje. Studenti stiču saznanja koja ih osposobljavaju za rad u realnim uslovima. Sveobuhvatnim sagledavanjem problema ostvaruje se da studenti koriste prethodno stečena znanja za njihovo rešavanje.
    Sadržaj teorijske nastave Mehanizam prenosa toplote.Metodologija proračuna toplotnih aparata.Molekularna i konvektivna difuzija.Opšta metodologija proračuna difuzionih aparata,materijalni i toplotni bilansi.Uparavanje. Kristalizacija. Destilacija: jednostepena ravnotežna, frakciona.Rektifikacija.Ekstrakcija tečno-tečno i čvrsto-tečno.Apsorpcija i adsorpcija.Sušenje: oblici vlage,materijalni i toplotni bilans,brzina sušenja.
    Sadržaj praktične nastave Proračun razmenjivača toplote.Isparavanje i ukuvavanje.Sastav višekomponentnih smeša, ravnoteža.Molekulska difuzija.Mehanizmi prenosa mase.Kristalizacija.Destilacija i rektifikacija.Sušenje.Ekstrakcija.
    1. S. Cvijović i sar., Tehnološke operacije. II. Toplotne operacije, TMF, Beograd 1987.
    2. S. Cvijović i sar., Fenomeni prenosa, strujanje, toplota, difuzija, Tehnološko – metalurški fakultet, Beograd 2001.
    3. Svetomir D. Cvijović, Nevenka M. Bošković – Vragolović, Rada V. Pjanović, Difuzione operacije, zadaci sa izvodima iz teorije, Akademska misao, Beograd, 2007.
    4. D.Vulićević, Dijagrami,nomogrami tabele: Priručnik za računske vežbe iz Tehnoloških operacija, 1996.
    5. Đorđe Kozić i sar., priručnik za termodinamiku u jedinicama SI, Mašinski fakultet, Beograd 2004.
    Metode izvođenja nastave Interaktivna predavanja uz korišćenje video prezentacija i aktivno učešće studenata. Računsko rešavanje problema.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi 40