O-PT-14-MKR-13 - Mehanizacija u komunalnim radovima

Akronim O-PT-14-MKR-13
Studijski program Poljoprivredna tehnika
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Eksploatacione i konstruktivne karakteristike mašina za komunalne radove. Transport i radovi sa materijalima komunalnog porekla u posebnim uslovima komunalnog okruženja. Ergonomije i tehničke mere sigurnosti rada mašina u komunalnim uslovima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti bi trebalo da: Pravilno procene i primene tehničko-eksploatacione parametare specijalne mehanizacije i različitih tipova mašina u određenim komunalni uslovima i u ograničenom prostoru gradskih sredina; Planiraju, koriste, i primenjuju tehničke mere sigurnosti rada mašina i mehanizacije u komunalnom okruženju; Planiraju tretiranje komunalnog otpada.
    Sadržaj teorijske nastave Pogonske jedinice u kominalnim radovima; Mašine za čišćenje komunalnih površina; Mašine za čišćenje vodenih površina; Mašine za čišćenje snega; Mašine za prikupljanje komunalnog otpada; Tehničko-tehnološki sistemi za deponovanje komunalnog otpada; Mašine i oprema za posebne komunalne radove; Pokazatelji rada mašina u komunalnim uslovima; Tehničke mere sigurnosti eksploatacije komunalnih mašina.
    Sadržaj praktične nastave Praktično upoznavanje studenata sa sistemima i sklopovima mašina koje se koriste u komunalnim radovima.
    1. Oljača, V.M., Raičević, M. D., Gligorević, B. K.(2016). Mehanizacija u melioracijama zemljišta, drugo dopunjeno izdanje. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu.
    2. Bogdanović B., Nikodijević D., Vulić A.: Hidraulički i hidromehanički prenosnici snage. Mašinski fakultet, Niš, 1998.
    3. Dragović Nada: Mehanizacija za protiverozione radove, Šumarski fakultet, Beograd, 2008.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 50
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit