O-ML-14-EPZ-13 - Ekonomika poljoprivrede i zadrugarstvo

Akronim O-ML-14-EPZ-13
Studijski program Melioracije zemljišta
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu da: stekne teoretska znanja o značaju poljoprivrede u privrednom razvoju i njenim specifičnostima; upozna se sa stanjem poljoprivrednih resursa i proizvodne strukture; stekne znanja o proizvodnim subjektima; upozna se sa međunarodnom i nacionalnom agrarnom politikom; stekne teorijska znanja o zadrugarstvu, zadrugama i njihovom značaju za razvoj poljoprivrede i sela.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost studenta da sagleda i veštinu da interpretira relevantne indikatore agrarnog sektora; razumevanje logičkih veza u proizvodno-prehrambenom lancu; poznavanje obeležja subjekata u poljoprivredi, resursa i poljoprivredne proizvodnje; razumevanje agrarne politike i efekte pojedinih mera podrške; poznavanje značaja i karakteristika zadružnih organizacija i posebno zadruga u poljoprivredi.
      Sadržaj teorijske nastave Poljoprivreda u privrednom razvoju (značaj, funkcije, specifičnosti, naučno -tehnički progres u poljoprivredi); Subjekti organizovanja; Resursi i poljoprivredna proizvodnja; Agrarna politika-ciljevi, mere, domaća i međunarodna praksa; Zadrugarstvo (značaj; elementi zadružnog sistema; razvoj zadrugarstva; oblici i obeležja zadružnih organizacija u svetu i u nacionalnoj poljoprivredi; zadružni savezi).
      Sadržaj praktične nastave Obračun i interpretacija relevantnih indikatora. Korišćenje statističkih baza. Izrada seminarskih radova se predviđa u sledećim nastavnim poglavljima: Mesto poljoprivrede u privrednoj strukturi i privrednom razvoju; Robni tokovi poljoprivrednih proizvoda; Kapaciteti (proizvodni resursi u poljoprivredi) i poljoprivredna proizvodnja.
      1. Božić D., Bogdanov N., Ševarlić M.: Ekonomika poljoprivrede, Poljoprivredni fakultet, Beograd, 2011.
      2. Ranđelović V.: Ekonomika poljoprivrede i zadrugarstvo, Poljoprivredni fakultet, Beograd, 2001.
      3. Mihajlović L., Arsenović Đ.: Ekonomika poljoprivrede sa zadrugarstvom, Univerzitetski udžbenik, Novi Sad, 2002.
      4. Zakić Z., Stojanović Ž.: Ekonomika agrara, Ekonomski fakultet, Beograd, 2008..
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična (vežbe) nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom. Izrada seminarskih radova u pojedinim oblastima. Provera znanja testom.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 45