D-TH-20-EST - Eksperimentalna statistika

Akronim D-TH-20-EST
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Prehrambena tehnologija
Tip studija doktorske akademske studije
      Broj ESPB 10.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Slušanje i polaganje predmeta nije uslovljeno sa drugim nastavnim disciplinama Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja i razumevanja neophodnih za postavljanje ogleda u poljoprivrednim istraživanjima i statistička analiza dobijenih rezultata.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Veština primena statističkih metoda i kompjuterska obrada statističkih podataka i zaključivanje na osnovu dobijenih rezultata.
      Sadržaj teorijske nastave Parametarske hipoteze; Neparametarske procedure.; Potpuno slučajni plan, potpuno sluč. blok sistem , latinski kvadrat; Neparametarske procedure;.Višef. analiza varijanse;.Plan podeljenih parcela. Vušestruka regresija; Koeficijent korelacije ranga; Delimična i višestruka korelacija; Metod glavnih komponenata; Faktorska analiza; Diskriminaciona analiza; Analiza grupisanja.
      Sadržaj praktične nastave
      1. Maletić R.. (2005): Statistika, Poljoprivredni fakultet, Beograd-Zemun
      2. Hadživuković S.,1973. Statistički metodi .Poljoprivredni fakultet,Novi Sad
      3. Gomez K.A., Gomez A.A.,1984. Statistical Procedures for Agricultural Research.John Wiley& Sons
      4. Kovačić Z.,1998.Multivarijaciona analiza. Ekonomski fakultet, Beograd.
      6 0 2
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava se održava za sve oblasti. Kolokvijumi prate praktičnu nastavu (ukupno 2). Obrada podataka na kompjuteru.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 40
      Kolokvijumi 60