D-VV-20-MIOV - Metode istraživanja u oplemenjivanju voćaka i vinove loze

Naziv Metode istraživanja u oplemenjivanju voćaka i vinove loze
Akronim D-VV-20-MIOV
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o opštim principima naučnoistraživačkog rada i savremenim metodama koje se koriste u naučnom radu u oblasti oplemenjivanja voćaka i vinove loze. Student treba da se osposobi za samostalno postavljanje ogleda, sakupljanje i citiranje literature, analizu podataka i prezentaciju rezultata rada.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže poznavanje teorijske i praktične osnove pojedinih metoda koje se koriste u oplemenjivanju voćaka i vinove loze. Stečena znanja treba da mu omoguće samostalni naučni rad u datoj oblasti i saopštavanje rezultata na naučnim skupovima i u časopisima domaćeg ili međunarodnog značaja.
    Sadržaj teorijske nastave Opšti principi naučnoistraživačkog rada; Metode za opis sorti i hibrida; Metode analize nasleđivanja osobina; Metode citohemijskih i histohemijskih proučavanja; Analiza citogenetičkih uzroka steriliteta; Metode proučavanja polne inkompatibilnosti; Tehnika hibridizacije; Metode mutacionog i selekcionog oplemenjivanja; Metode kulture tkiva; Metode ispitivanja hibrida do priznavanja za nove sorte.
    Sadržaj praktične nastave Način pripreme i prezentovanja naučnog rada; Praktično upoznavanje sa metodama za opis i identifikaciju sorti i hibrida, metodama za proučavanje procesa pri formiranju muškog i ženskog gametofita, sterilnosti i inkompatibilnosti, tehnikom hibridizacije, metodama biotehnologije i postupcima tokom priznavanja novih sorti.
    1. Borojević, S. 1978. Metodologija eksperimentalnog naučnog rada. Radnički univerzitet “Radivoj Ćirpanov”, Novi Sad
    2. Borojević, S. 1992. Principi i metode oplemenjivanja bilja. Naučna knjiga, Beograd.
    3. Moore, J.N., Janick, J. 1983. Methods in fruit breeding. Purdue University Press West Lafayette, Indiana.
    4. Nikolić, D. 2007. Biotehnologija u oplemenjivanju voćaka i vinove loze. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    5. Naučni radovi objavljeni u domaćim i stranim časopisima.
    6 0 2
    Metode izvođenja nastave Nastavna aktivnost će se odvijati u vidu teorijske nastave, konsultacija, kao i praktičnog rada u laboratoriji. Predviđena je izrada i odbrana seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 30
    Projekti 20