D-RA-20-ČUS - Čuvanje semena

Akronim D-RA-20-ČUS
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Pohađanjem ovog predmeta studenti stiču nova i proširuju ranije stečena znanja iz oblasti Semenarstva i drugih agronomskih nauka na osnovnim i master studijama. Kurs ih osposobljava da se samostalno uključe u svaku vrstu istraživanja koja se tiču različitih aspekata prikupljanja i čuvanja semena.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Nakon kursa studenti će biti osposobljeni za samostalna istraživanja, interpretaciju sopstvenih i tuđih istraživanja kao i samostalno učešće u nastavi. Takođe će biti osposobljeni za inovacije u ovoj oblasti i za timski rad. Studenti će svoja znanja stečena primnjivati u semenskoj proizvodnji i čuvanju semena, posebno u bankama gena.
      Sadržaj teorijske nastave Značaj čuvanja semena. Životna sposobnost semena. Seme dugog i kratkog veka. Opadanje životne sposobnosti semena. Posledice propadanja semena (životna sposobnost, klijavost, razvoj i prinos). Dugovečnosti i životna sposobnost semena u zemljištu, drevno seme iz arheoloških nalazišta. Morfološke promene semena na biljci i u vreme čuvanja. Promene ćelije, biomembrana i subćelijskih struktura
      Sadržaj praktične nastave Praktična nastava odvijaće se u bankama gena, skladištima i laboratorijama za ispitivanje semena preduzeća i istraživački institucija u Srbiji i inostranstvu.
      1. Heistinger, A. 2013. The Manual of Seed Saving: Harvesting, Storing, and Sowing Techniques for Vegetables, Herbs, and Fruits. Ashworth , S. 2002. Seed to Seed: Seed Saving and Growing Techniques for Vegetable Gardeners, 2nd Ed. Priestley, D.A. 1986. Seed aging: implications for seed storage and persistence in the soil. Comstock Pub Assoc. Bewley, J.D., Black, M. 1982. Physiology and biochemistry of seeds in relation to germination: volume 2: Viability, dormancy, and environmental control. Sprin
      6 0 4
      Metode izvođenja nastave Teorijska nastava, mentroski rad, konsultacije, seminari i seminarski radovi, samostalna istraživanja, rad u nastavi, terenska nastava.
      Aktivnosti u toku predavanja 30 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 70