D-BI-20-MBF - Metode istraživanja u biohemiji i fiziologiji biljaka

Naziv Metode istraživanja u biohemiji i fiziologiji biljaka
Akronim D-BI-20-MBF
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Biotehnički inženjering
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da studentima pruži znanja o osnovnim principima i analizi fizioloških i biohemijskih procesa u biljkama. Cilj predmeta je da osposobi studente da samostalno organizuju eksperimentalni rad, kao i da koriste instrumente i odgovarajuće metode u skladu sa naučnim principima istraživanja.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula studenti treba da pokažu znanja o teorijskim osnovama i principima biohemijskih i fizioloških metoda istraživanja u citologiji, vodnom režimu biljaka, fotosintezi, disanju, mineralnoj ishrani, rastu i produktivnosti biljaka, fiziologiji ploda i semena.
      Sadržaj teorijske nastave Principi naučnog istraživanja. Teorijske osnove različitih analitičkih metoda. Metode u molekularnoj biologiji biljaka. Nove metode u citologiji, vodni režim biljaka, fotosinteza, disanje biljaka, mineralna ishrana, rast i produktivnost biljaka, fiziologija ploda i semena i uticaj uslova sredine na razvoj i rast biljaka.
      Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa metodama za ispitivanje biohemijskih i fizioloških procesa u biljkama. Izrada seminarskog rada sa elementima naučno-istraživačkog rada.
      1. Reed R, Holmes D., Wyers J., Jones A. 2016. Practical Skills in Biomolecular Sciences, Fifth edition, Pearson, UK.
      2. Boyer R. 2012. Biochemistry laboratory: Modern theory and techniques, Second edition, Pearson Education, Inc., UK.
      3. Prokić, Lj., Savić, S. 2012. Praktikum iz fiziologije biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
      4. Ostala literatura iz relevantnih naučnih časopisa.
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa seminarskim radom i interaktivnom nastavom.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50
      Kolokvijumi