D-FM-20-MKFV - Molekularna karakterizacija fitopatogenih virusa

Akronim D-FM-20-MKFV
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Poznavanje genetičkih karakteristika fitopatogenih virusa, primena principa i značaj molekularne karakterizacije fitopatogenih virusa.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže razumevanje i korišćenje literature i baza podataka vezanih za molekularnu karakterizaciju fitopatogenih virusa, da bude u mogućnosti da primeni molekularne tehnike.
      Sadržaj teorijske nastave Pojam i značaj genetičke karakterizacija fitopatogenih virusa. Genetičke osobine fitopatogenih virusa. Molekularna detekcija, identifikacija i karakterizacija fitopatogenih virusa. Rasvetljavanje evolutivnih i geografskih međuodnosa između različitih sojeva u okviru vrste, definisanje puteva širenja i introdukcije virusa u svetu. Metode molekularne detekcije i karakterizacije fitopatogenih virusa.
      Sadržaj praktične nastave Principi rada u laboratoriji za molekularne analize, rukovanje opremom. Obuka u izvođenju osnovnih molekularnih tehnika. Primena protokola osnovnih molekularnih metoda za karakterizaciju fitopatogenih virusa. Interpretacija rezultata molekularnih metoda.
      1. Fox, R. T.V. (1993): Principles of Diagnostic Techniques in Plant Pathology. CAB International.
      2. Hall, B. G. (2008): Phylogenetic Trees Made Easy, a how-to Manual, Sinauer Associates, Inc. Sunderland, Massachusetts, USA.
      3. Dijkstra, J., de Jager, C. P. (1998): Practical Plant Virology. Protocols and Exercises. Springer-Verlag, Berlin.
      4. Krstić, B., Bulajić, A., Ivanović, M., Stanković, I., Vučurović, A. (2010): Alfalfa mosaic virus, AMV- Standardna operativna procedura za fitopatološke dijagnostičke laboratorije. Univerzitet u Beogradu- Poljoprivredni fakultet i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Beograd.
      6 0 4
      Metode izvođenja nastave Teorijska interaktivna nastava. Izrada seminarskog rada iz jedne od predviđenih oblasti. Grupni projekt: primena molekularnih tehnika za karakterizaciju jednog fitopatogenog virusa.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava 5 Usmeni ispit 40