D-FM-20-MIKT - Mikotoksini

Akronim D-FM-20-MIKT
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Pojam mikotoksini, upoznavanje sa najznačajnijim toksigenim rodovima i vrstama fitopatogenih i drugih gljiva, hemijskim i biološkim osobinama toksina, preventivom i merama sprečavanja prisustva toksina u hrani. Student treba da bude obučen da primeni različite metode uzorkovanja i utvrđivanja prisustva osnovnih kategorija toksina i toksikogenih gljiva,.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže poznavanje vrsta i rodova najznačajnijih tokisikogenih gljiva kao što su Aspergillus, Fusarium, Penicillium, Alternaria, njihovih toksičnih metabolita, metoda dokazivanja toksina i identifikacije gljiva, procedura za sprečavanje kontaminacije hrane toksikogenim gljivama i toksinima.
      Sadržaj teorijske nastave Proučavanja mikotoksina; Najznačajnije grupe toksina npr. aflatoksin, ohratoksin, deoksinivalenol, trihotecen, zeralenon i dr., Toksigeni rodovi kao što su Aspergillus, Fusarium, Penicillium, Alternaria; Tipovi zdravstvenih poremećaja ljudi i životinja; Metode detekcije i identifikacije grupa mikotoksina; Osnovne grupe rizičnih biljnih proizvoda, preventiva i mere sprečavanja prisustva mikotoksina
      Sadržaj praktične nastave Pregled potencijalno kontaminiranih poljoprivrednih proizvoda, načini uzorkovanja i transport do laboratorija, laboratorijska analiza uzoraka, dokazivanje toksina i identifikacije gljiva, način obaveštavanja nadležnih organa o kontaminaciji mikotoksinima
      6 0 4
      Metode izvođenja nastave Teorijska interaktivna nastava. Izrada seminarskog rada iz jedne od predviđenih oblasti. Grupni projekt: primena različitih metoda detekcije prisustva mikotoksina i i identifikacije toksikogenih gljiva.
      Aktivnosti u toku predavanja 15 Pismeni ispit
      Praktična nastava 15 Usmeni ispit 40