M-VI-20-PVIV - Projektovanje vinograda i vinarije

Akronim M-VI-20-PVIV
Studijski program Voćarstvo i Vinogradarstvo i vinarstvo
Modul Vinogradarstvo i vinarstvo
Tip studija master akademske studije
    Broj ESPB 7.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja iz oblasti projektovanja zasada vinove loze, izrade idejnih projekata za zasnivanje zasada. Student treba da se osposobi da samostalno vrši izbor terena, loznih podloga i sorti i projektuje kompletnu agrotehniku i negu vinograda. Student treba da stekne saznanja o normativima rada. Upoznavanje sa osnovnim principima projektovanja vinarija.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže poznavanje tehnologije privođenja zemljišta kulturi vinove loze, tehnologije sadnje, nege vinograda. Na kraju kursa student treba da bude osposobljen za samostalno projektovanje zasada vinove loze. Sticanje znanja i veština studenata o pravilnoj organizaciji prostora vinarije, skladišta i prostora namenjenih degustaciji i prodaji vina, u cilju uključenja u regionalnu turističku ponudu.
    Sadržaj teorijske nastave Predmet je podeljen u poglavlja : 1) Izbor terena za zasnivanje zasada vinove loze; 2) Izrada elaborata 3) Projektovanje vinarije.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa različitim aspektima zasnivanja zasada vinove loze i projektovanjem vinarije.
    1. Marković, N. (2012): Tehnologija gajenja vinove loze. Zadužbina sv. Manastira Hilandar, Beograd.
    2. Nakalamić, A., Marković, N. (2007): Opšte vinogradarstvo. Poljoprivredni fakultet, Zadužbina svetog manastira Hilandar. Beograd.
    3. Denis Duhme, Katrin Friederichs (2013): Wine and Architecture. Birkhäuser.
    4. Dietmar Steiner (2005): Winearchitecture: The Winery Boom Hardcover, Hatje Cantz Publishers.
    5. Sean Stanwick, Loraine Fowlow (2010): Wine by Design, Wiley.
    Metode izvođenja nastave Predavanja, diskusija, rad na izradi seminarskih radova.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 70
    Kolokvijumi 10