M-UZ-20-PFZ - Primenjena fizika zemljišta

Akronim M-UZ-20-PFZ
Studijski program Poljoprivreda
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Nema uslova. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Ovaj kurs daje studentima teoretska znanja i veštine modeliranja koja su potrebna za analizu i prognoziranje prenosa mase i energije u kontinuumu zemljište – biljka – atmosfera.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će naučiti primjenjivati analitičke i numeričke modele za različite pojave prenosa mase i energije kroz zemljište, uključujući vodu, toplotu, rastvore i gasove. Naglašene su primene u oblasti melioracija, hidrologije, agronomije i nauke o životnoj sredini.
    Sadržaj teorijske nastave Obuhvata teme zadržavanje vode i vodni potencijal u zemljištu, kretanje vode u vodom zasićenom i nezasićenom zemljištu, kretanje toplote i temperaturu zemljišta, i međusobni odnos zemljište - biljka - atmosfera.
    Sadržaj praktične nastave Obuhvata merenje određenih fizičkih osobina zemljišta i interpretaciju dobijenih rezultata.
    1. Gajić, B. (2006). Fizika zemljišta, udžbenik. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet.
    2. Gajić, B. (2005). Fizika zemljišta, praktikum. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet.
    3. Hanks, R. J., Ashcroft, G. L. (1980). Applied soil physics. Soil water and temperature applications. Springer–Verlag.
    4. Hillel, D. (2004). Introduction to environmental soil physics. Elsevier Acad. Press. Amsterdam.
    5. Lal, R., Shukla, M.K. (2004). Principles of soil physics. Marcel Dekker.
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava: Predavanja u kombinaciji sa interaktivnim metodama nastave i učenja. Praktična nastava: Terenske, auditorne i eksperimentalne laboratorijske vežbe. Na auditornim vežbama se rešavaju praktični zadaci iz pojedinih tematskih oblasti predmeta. Izrada seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 40