M-UZ-20-BOPZ - Biološke osnove plodnosti zemljišta

Akronim M-UZ-20-BOPZ
Studijski program Poljoprivreda
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje sa biološkom komponentom zemljišta, biodiverzitetom i procesima transformacije organske materije i mineralizacije humusa, uticajem agronomskih praksi na mikrobiološke procese u zemljištu, ulozi mikroorganizama u pripremanju stajnjaka i procesima kompostiranja i stvaranju i održavanju strukture zemljišta. primena metoda za određivanje bioloških parametara plodnosti zemljišta
    Ishodi učenja (stečena znanja) Analizirati značaj mikroorganizama u zemljištu i njihovu ulogu u humifikaciji i mineraliztaciji humusa. Diskutovati o osnovnim mikrobiološkim procesima vezanim za kruženje nutrijenata. Dovesti u vezu mikroorganizme sa procesima ishrane biljaka i plodnošću zemljišta. Definisati uticaj abiotičkih faktora i agronomskih praksi na aktivnost zemljišnih mikroorganizama.
    Sadržaj teorijske nastave Mikrobni biodiverzitet u zemljištu. Interakcije između mikrobnih populacija. Rizosfera i mikroorganizmi, mikoriza, simbiozna azotofiksacija i bakterije stimulatori biljnog rasta. Uloga mikroorganizma u ishrani biljaka,pedogenezi, humifikaciji i mineralizacija humusa. Uticaj agronomskih praksi na mikrobiološke procese u zemljištu. Mikroorganizami u procesima kompostiranja i proizvodnji stajnjaka.
    Sadržaj praktične nastave Osnovni principi rada u mikrobiološkoj laboratoriji za određivanje mikroorganizama kao indikatora plodnosti zemljišta. Metode izolacije i identifikacije mikroorganizama koji učestvuju u procesima kruženja C, N, P. Mikrobiološki parametri kvaliteta komposta i stajnjaka.
    1. Raičević, V., Lalević, B ., Kljujev, I., Petrović, J. (2010). Ekološka mikrobiologija. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
    2. Kljujev, I., Jovičić - Petrović, J. (2013):Praktikum iz Mikrobiologije zemljišta sa radnim listovima. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
    3. Sylvia , D.M., Hartel , P.G., Fuhrmann , J.J., Zuberer , D.A. (2005) . Principles and applications of soil microbiology. Prentice Hall, New Yersey, USA.
    Metode izvođenja nastave Predavanja, laboratorijske vežbe, interaktivna nastava, e-learning
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60