M-UZ-20-PHH - Primenjena hidraulika i hidrologija

Akronim M-UZ-20-PHH
Studijski program Poljoprivreda
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: Znanja iz osnovnih hidrauličkih i hidroloških principa i postulata u planiranju, projektovanju, upravljanju i održavanju hidro-meliorativnih sistema; Veština primene hidrauličkih i hidroloških principa i proračuna u okviru procesa planiranja, projektovanja, upravljanja i održavanja hidro-meliorativnih sistema.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će biti sposobni da analiziraju osnovne hidrauličke i hidrološke principe i postulate i da procene mogućnost njihove primene u planiranju, projektovanju, upravljanju i održavanju hidro-meliorativnih sistema, da organizuju merenja karakteristika kretanja površinskih i podzemnih voda, da analiziraju bilans voda u rečnim slivovima i površinama pokrivenim hidro-meliorativnim sistemima.
    Sadržaj teorijske nastave Metode merenja proticaja u cevovodima pod pritiskom i otvorenim kanalima. Uređaji za regulisanje nivoa i proticaja u hidromeliorativnim sistemima. Regulacija proticaja i pritisaka u sistemima za navodnjavanje pod pritiskom. Planiranje neophodnih merenja u cilju efikasnog upravljanja hidro-meliorativnim sistemima. Obrada i tumačenje rezultata merenja. Nejednoliko tečenje, proračun linije nivoa.
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe koje prate teorijsku nastavu. Izrada seminarskog rada.
    1. Prohaska S.: Hidrologija II deo; izd. Inst. za vodoprivredu “Jarolav Černi”, 2006.
    2. Zelenhasić E., Ruski M.: Inženjerska hidrologija,. Naučna knjiga,. Beograd,
    3. Jovanović S., Bonači O., Anđelić M.: Hidrometrija, Građevinski fakultet Beograd, 1980.
    4. Clow M., Mays M.: Applied Hydrology, Mc Graw Hill, 1988.
    5. Bos, M.G.: Discharge measurement structures, International institute for Land Reclamation and Improvement Wageningen the Netherland, 1976.
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. Cvaku oblast prati računska vežba.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 40
    Praktična nastava Usmeni ispit 30